Gaz de la americani? Comisia Europeană vrea să scape UE de dependenţa energetică faţă de Rusia

Autor: Nicu Pătrașcu

Publicat: 07-03-2022 17:30

Actualizat: 07-03-2022 17:21

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a susținut luni, că țările membre UE trebuie să scape de dependenţa energetică faţă de Rusia, scrie agerpres.ro


 


"Trebuie să scăpăm de dependenţa de gazul, petrolul şi cărbunele din Rusia", a declarat Ursula von der Leyen la Bruxelles, în cadrul unei întâlniri cu premierul italian Mario Draghi, potrivit DPA.


Planul de a pune capăt dependenţei de Rusia survine în contextul temerilor că invazia rusă din Ucraina ar putea afecta aprovizionarea cu energie a UE. Gazul din Rusia este transportat în UE prin teritoriul Ucrainei.


Există de asemenea îngrijorări că Moscova ar putea tăia alimentarea ca reacţie la sancţiunile impuse Rusiei de UE pentru invadarea Ucrainei.

UE importă marea majoritate a gazului natural pe care îl consumă, iar în 2019 Rusia asigura 41% din importurile blocului comunitar.

În acel an, peste un sfert din importurile de ţiţei ale UE (27%) şi aproape jumătate din importurile de cărbune şi carburant (47%) proveneau din Rusia.

Von der Leyen a spus că planul Comisiei Europene implică îmbunătăţirea eficienţei energetice a UE, sporirea investiţiilor în producţia de energie regenerabilă şi schimbarea surselor de energie ale UE cu "furnizori mai de încredere".

 

Eliminarea dependenței de gazul rusesc


 

Propunerea urmăreşte să elimine dependenţa de petrolul şi gazul din Rusia, nu doar să o reducă, a explicat ulterior presei purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Eric Mamer.

UE şi SUA colaborau încă de dinainte de invazia rusă din Ucraina pentru a garanta furnizări sigure de energie, o alternativă fiind gazul natural lichefiat. SUA sunt deja cel mai mare furnizor de gaz natural lichefiat pentru UE, iar Qatarul a fost identificat de asemenea ca o opţiune.

Înaintea întâlnirii cu şefa CE, premierul italian Mario Draghi a făcut apel la ţările membre ale UE să acţioneze rapid cu sancţiuni împotriva unor persoane şi companii din Rusia în urma atacului asupra Ucrainei, potrivit Reuters. "Acum trebuie să acţionăm cu toţii rapid în legătură cu asta", a afirmat el.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri