Gigantul Decathlon, în mijlocul unui scandal de proporții! Retailerul s-a trezit cu acuzații extrem de grave cu privire la angajații săi

Autor: Luciana Polite

Publicat: 06-02-2025 21:00

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Decathlon a reușit să devină protagonistul unui scandal uriaș, după ce presa din Franța l-a acuzat că ar fi subcontractat o companie din China. Problema ar fi că respectiva firmă ar obliga uigurii să muncească și să-i aprovizioneze cu bumbac de la Xinjiang. Vestea vine în contextul în care autoritățile asiatice impun, de peste un deceniu, măsuri drastice pentru stoparea fenomenului terorismului

Retailerul francez este pun în această legătură deloc favorabilă, în care se sugerează că și-ar lua marfa de la Qingdao Jifa Group, care se foloseşte de „o reţea de mână de lucru care realizează muncă forţată în China”. La scurtă vreme după ce au venit acuzațiile, departamentul de comunicare al companiei a confirmat legătura. Pe de altă parte, a transmis și:

„Condamnăm cu fermitate orice formă de muncă forţată. Suntem angajaţi în fiecare zi pentru a garanta integritatea şi respectul drepturilor fundamentale în cadrul activităţilor noastre şi de-a lungul lanţului nostru de crearea de valoare, şi nu vom ezita să reacţionăm şi să luăm toate măsurile necesare dacă acuzaţiile se vor confirma”.

decathlon

Astfel, compania susține că nu ar cunoaște astfel de abuzuri pe care le face firma subcontractată. În plus, „100% din bumbacul utilizat de Decathlon în fabricarea produselor sale provine de la surse care sunt angajate în practici mai responsabile, garantând absenţa oricărei forme de muncă forţată, incluzând bumbacul ecologic şi reciclat”.

CITEȘTE ȘI: Carrefour dă aceste produse fără un sfert din prețul inițial. Marile reduceri, promise de retailerul francez, încep de pe 7 februarie

Decathlon este prezent și în România, de peste 15 ani. Retailerul a venit pe piață în 2009

În anul 2009, Decathlon își deschidea primul magazin din România, pe bd. Iuliu Maniu, din București. Fiind un real succes, au urmat și alte sedii, ajungând la aproape 30, într-un timp destul de scurt. O mulțime de români lucrează pentru compania franceză.

„Decathlon, un brand care propune mărci inovatoare pentru plăcerea tuturor sportivilor. Suntem peste 70.000 de colaboratori Decathlon care lucrează zilnic pentru a atinge un scop comun, și anume să mișcăm lumea prin minunile sportului. În toate țările în care suntem prezenți, împărtășim o cultură a companiei puternică și unică, consolidată de cele patru valori care ne reprezintă: vitalitate, responsabilitate, generozitate și autenticitate”, transmite compania despre sine, pe profilul său de Linkedin.

CITEȘTE ȘI: Raiffeisen Bank schimbă tarifele pentru TOȚI clienții din România! Banca a anunțat noi prețuri pentru servicii, din luna aprilie 2025

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri