Gigantul farmaceutic vizat de o anchetă a Comisiei Europene. Compania poate primi o amendă de până la 10% din vânzările sale anuale

Autor: Alexandru Dumitrache

Publicat: 30-09-2025 17:08

Actualizat: 30-09-2025 17:23

Article thumbnail

Sursă foto: captură video YouTube / Sanofi

Un colos al industriei farmaceutice a anunțat, marți, că se află în centrul unei anchete pornite de Comisia Europeană, fiind suspectat de un posibil abuz de poziție dominantă, potrivit jurnaliștilor din străinătate. Compania a venit cu un comunicat de presă în acest context și a dezvăluit că au fost efectuate percheziții la sediile sale localizate în Franța și Germania.

Grupul farmaceutic, sub ancheta Comisiei Europene „cu privire la comportamentul în sectorul vaccinurilor împotriva gripei sezoniere”

Este vorba despre grupul Sanofi, din Franța, totul având legătură cu un posibil abuz de poziție dominantă pe piața vaccinurilor antigripale.

„Sanofi confirmă că reprezentanți ai Comisiei Europene au efectuat percheziții la sediile Sanofi din Franța și Germania în data de 29 septembrie 2025, în cadrul unei anchete cu privire la comportamentul firmei în sectorul vaccinurilor împotriva gripei sezoniere”, a informat compania din Hexagon prin intermediul unui comunicat de presă

Cei de la Sanofi au adăugat că vor coopera cu oficialii Comisiei Europene. Un detaliu important este cel reprezentat de pedeapsa pe care ar putea să o primească gigantul din industria farmaceutică. Dacă suspiciunile Comisiei Europene vor fi confirmate, Sanofi s-ar putea alege cu o amendă de până la 10% din vânzările anuale totale.

Înainte de asta, CE a transmis că au fost efectuate inspecții neanunțate la sediul unei companii cu activitate în sectorul vaccinurilor: „Comisia își exprimă îngrijorarea că este posibil ca societatea inspectată să fi încălcat normele antitrust ale UE care interzic abuzurile de poziție dominantă pe piață (articolul 102 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene)”.

Ca o paranteză, tot în această perioadă, Comisia Europeană a demarat o investigație referitoare la posibile practici anticoncurențiale ale companiei germane de software SAP, care rivalizează cu Microsoft și Oracle pe piața produselor ERP.

Sanofi a plătit daune de peste 150 de milioane de euro sistemului francez de asigurări de sănătate

Vaccinurile antigripale constituie o parte importantă a activității celor de la Sanofi, care pe post de adversari îi au pe americanii de la Viatris și pe australienii de la CSL Seqirus.

În anii precedenți, francezii au avut parte de mai multe eșecuri. Unul dintre acestea s-a legat de vaccinul anti-COVID, ajuns prea târziu pe piață.

La finalul lunii septembrie, grupul a fost amendat în Franța pentru practici anticoncurențiale legate de anticoagulantul său Plavix. Producătorul farmaceutic s-a văzut nevoit să achite daune mai mari de 150 de milioane de euro sistemului francez de asigurări de sănătate.

Compania a fost fondată în 1973, cu sediul principal la Paris, se arată pe forbes.com. Sanofi a lansat primul său produs major pe piață, Ticlid, în 1978.

VEZI ȘI: Departamentul de Stat al SUA, cu ochii pe corupția din România. Peste 90% dintre afaceriștii români consideră că este larg răspândită la nivel național

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri