"Golden Gate de România", un pod doar în vise la nivel european: un sens de mers - "cârpit", celălalt - în reparaţii

Autor: Ioana Vladucu

Publicat: 05-11-2024 12:08

Actualizat: 05-11-2024 12:10

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila, supranumit „Golden Gate de România”, a fost inaugurat la începutul lunii iulie 2023. Probabil, în grabă, având în vedere de câte ori a fost reasfaltat de atunci.

În martie 2024, au apărut tasări periculoase la rampa de urcare pe pod de pe malul brăilean, viaduct care face legătura cu blocurile de ancoraj.

Citiţi şi: Se reconstruiește drumul din basm al României. Șoseaua va lega stațiuni turistice iubite de români

De ce se circulă greu pe "Golden Gate de România"

Vestea bună: se circulă din nou pe "Golden Gate de România", pe sensul Tulcea-Brăila. Asfaltul, refăcut cu o rețeță nouă.

Vestea proastă: sensul Brăila - Tulcea se află încă în reparații provizorii, urmând să fie reasfaltat abia în primăvară, asta doar dacă formula de asfalt folosită de drumari se dovedește rezistentă.

Formula de asfaltare a fost testată în laboratoare din Italia și ar trebui să facă față cu brio autoturismelor cu tiraj mare.

"Această rețetă asfaltică nouă este mai dură decât asfaltul inițial, tocmai de aceea dacă pot să apară probleme vor apărea în perioada sezonului rece, din cauza faptului că un asfalt mai dur nu este atât de elastic precum un asfalt mai maleabil, dar cel maleabil a arătat ce probleme creează", a declarat Alin Şerbănescu, purtător de cuvânt CNAIR.

O nouă mixtură pe sensul opus

Sensul de circulație folosit până acum, cel dinspre Brăila, este închis provizoriu, pentru reparaţii. Cu toate acestea, sensul respectiv va fi refăcut cu noua mixtură doar după ce noul asfalt îşi va dovedi eficienţa pe timpul iernii, spune beneficiarul CNAIR.

"Vor reface planeitatea și la rampa la care s-a tasat dinspre Brăila. Ei spun ca au reușit să stopeze în acest moment tasările, dar va trebui monitorizat până anul viitor, să vedem dacă într-adevăr s-au stopat sau nu tasările", a mai zis Şerbănescu.

Podul peste Dunăre de aproape 2 kilometri a costat peste 500 de milioane de euro Obiectivul a fost inaugurat cu mare fast în luna iulie 2023, dar nu a fost recepționat nici până acum de beneficiar.

Citiţi şi: „Chinezul” Dorinel Umbrărescu este regele asfaltului din România. Eficiența asiaticilor pălește în fața ritmului de lucru al firmelor deținute de omul de afaceri din România

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri