În vederea finalizării obiectivelor de investiții finanțate prin Programul național de dezvoltare locală (PNDL), Ministerul Dezvoltării a prelungit, la cererea beneficiarilor acestor proiecte, valabilitatea contractelor de finanțare, pentru o perioadă de încă 2 ani.
Măsura vizează 3.798 de astfel de obiective de investiții, iar, în cazul obiectivelor pentru care nu au fost transferate sume de la bugetul de stat, contractele nu mai pot fi prelungite.
Astfel, din cele 3.350 de obiective de investiții incluse în etapa I a PNDL (perioada 2015-2022), au fost finalizate, până în prezent, 2.714 obiective, iar pentru 572 de obiective de investiții au fost întocmite, la solicitarea beneficiarilor, ordine de ministru și acte adiționale de prelungire a perioadei de valabilitate a contractului de finanțare pentru o perioadă de până la 2 ani, a precizat ministrul. Cele 572 de obiective au o alocare financiară de 3,45 miliarde de lei, cu un rest de decontat de 1,19 miliarde de lei. Ministrul a adăugat că pentru mai puțin de 2% din investițiile finanțate prin PNDL I, mai exact 64 de obiective dintre cele 3.350, nu au mai fost prelungite contractele.
În ceea ce privește etapa a II-a a PNDL (perioada 2017-2022), dintre cele 7.218 obiective incluse la finanțare, au fost finalizate, până în prezent, 3.992 obiective, iar pentru toate celelalte 3.226 obiective de investiții au fost întocmite ordine de ministru și acte adiționale de prelungire a perioadei de valabilitate a contractului de finanțare pentru o perioadă de până la 2 ani. Cele 3.226 de obiective au alocată, de la bugetul de stat, suma de 19,05 miliarde de lei, cu un rest de decontat de 6,37 miliarde de lei.
Pentru perioada de programare 2016-2023 din etapa I, se vor putea prelungi, la sfârșitul anului următor, la solicitarea beneficiarilor, contractele pentru obiectivele de investiții care nu vor fi finalizate. În prezent, din cele 1.150 de obiective incluse în această perioadă, 790 de proiecte sunt finalizate.
Gură de aer pentru administrațiile locale! Ministerul Dezvoltării a prelungit valabilitatea contractelor de investiții cu finanțare prin PNDL
Trending

23 marEntertainment
Fiica lui Horia Moculescu, îngropată în datorii. Compozitorul i-a lăsat rate pe următorii 8 ani în loc de moștenire

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern
Articole Similare

23 marActual
Ora de vară 2026. Se schimbă ceasul la final de martie, noaptea va fi mai scurtă cu 60 de minute

21 marActual
Bani să-ți repari mașina dacă ai avarie din cauza unei gropi. Toți șoferii români au acest drept, doar trebuie să știe cum să-l folosească

21 marActual
Greșelile frecvente care duc la toxiinfecție alimentară. Recomandările ANSVSA pentru a preveni astfel de probleme

21 marActual
Se scumpesc produsele de bază în toate supermarketurile din România. Cresc prețurile la pâine, lapte și alte alimente

20 marActual



