Hoţii români din Italia nu se mulțumesc cu puţin. Agricultura din Peninsulă, ameninţată de curajul incredibil al conaţionalilor care dau lovituri pe câmp

Autor: Marius Pitaru

Publicat: 17-03-2025 09:47

Article thumbnail

Sursă foto: Agrointel.ro

Hoţii român care "activează" în Italia dau lovituri de proporţii. Ei fură tractoare direct de pe câmp. Numai în Cuneo, anul trecut s-au înregistrat 30 de furturi, iar preţul unui vechicul poate ajunge până la 200.000 de euro.

Tractoarele sunt trimise în estul Europei, pentru revânzare, inclusiv în România.

Citiţi şi: Cea mai mare basculantă din lume este fabricată în România. Ce s-a ales de bijuteria produsă de regimul Ceausescu în ediție limitată

Fenomen alarmant şi la Torino

Furturile de tractoare au devenit un fenomen alarmant în regiunile Torino și Cuneo, punând în dificultate fermierii italieni. Președintele Consiliului Regional, Davide Nicco, a declarat că autoritățile sunt hotărâte să sprijine fermierii afectați de acest flagel.

"Suntem alături de agricultori și vom încerca să stopăm acest fenomen grav, oferind tot sprijinul necesar forțelor de ordine care monitorizează zilnic teritoriul.

Ne dorim să creăm o legătură directă între asociațiile agricole și Consulatul sau Ambasada Italiei în România, pentru a facilita procesul de recuperare a tractoarelor furate.

De asemenea, analizăm soluții pentru reducerea costurilor administrative suportate de fermieri", a explicat Nicco, preluat de observatornews.ro.

Se caută utilajele în România

Italienii consideră că o mai bună cooperare cu instituțiile românești ar putea accelera procedurile de repatriere a utilajelor furate. Furturile de tractoare reprezintă o problemă majoră pentru agricultorii din Piemont.

Oamenii legii speră să reducă acest fenomen și să asigure un climat mai sigur pentru fermierii italieni.

Țeapa care face ravagii printre fermieri

Internetul a fost invadat de imitații chinezești de tractoare model Case IH, vândute pe renumita platforma comercială online Alibaba, originară din China. Tractoarele Caoe IH imită modelele produse de celebrul producător american de utilaje agricole Case IH.

Prețul celui mai scump model de tractor ”made in China” ajunge la 85.000 de dolari. Deși site-ul chinezesc nu dă informații despre producător, există suspiciuni întemeiate că ar fi vorba despre Xuzhou KAT Agricultural Equipment, compania cu sediul în Jiangsu (China).

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri