Ieșire a lui Kelemen Hunor: 'România nu își permite să piardă bani din PNRR. La pensiile speciale ne-am blocat. Este greu să găsești o soluție care să fie acceptată de toată lumea'

Autor: Ion Motea

Publicat: 26-04-2023 20:20

Actualizat: 26-04-2023 20:26

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

vicepremierul Kelemen Hunor, președintele UDMR, a declarat că dacă pierdem banii din PNRR pentru că n-am făcut reforma pensiilor speciale, nu rezolvăm nici problema promisă și ne lovește și furia oamenilor pe bună dreptate. 


 

Liderul UDMR a mai susținut că 20% dintre români nu acceptă o ajustare a
pensiilor speciale, ci vor eliminarea lor completă tot din cauza politicienilor care, din demagogie și populism, au tot venit și-au spus „tai eu
pensiile speciale”.




Kelemen Hunor (UDMR): La pensiile speciale ne-am blocat


Legat de pensiile speciale sau de serviciu, care depășesc o anumită limită de bun simț, au fost discuții dacă se poate găsi o soluție constituțională prin care nicio pensie nu va trece de un anumit plafon. Aici a fost discuția către ce plafon ar trebui să ne uităm și în zona publică, în zona pensiilor de serviciu a fost o propunere să nu fie nicio pensie mai mare decât indemnizația președintelui. Tot ce este peste să fie impozitat.

La pensiile speciale ne-am blocat. Pentru că este greu să găsești o soluție care să fie acceptată de toată lumea, care este în această sferă a pensiilor de serviciu: magistrații, diplomații, militarii și încă câteva categorii și să fie în concordanță cu cerințele Comisiei. Cerința Comisiei era plafonat la 45% din venituri, magistrații au zis 85%, alții 65%, dar nu pot să vă dau soluția pentru că n-o știu”, a declarat Kelemen Hunor, pentru Digi24.ro, citează b1tv.ro.

Ce ar trebui făcut în privința pensiilor speciale, în viziunea liderului UDMR


Acesta a explicat că fiecare ministru de resort ar trebui să negocieze cu cei din sistemul respectiv, apoi, împreună cu ministrul Muncii, Marius Budăi (PSD), să propună o soluție.

Liderul UDMR a mai spus că s-a ajuns aici din cauza unui sistem nu foarte bine gândit și pentru că „a fost o demagogie și un populism de 10-12 ani de zile, fiecare a venit și a spus ”Tai eu pensiile speciale”. 20% dintre cetățenii României nu acceptă o ajustare, ei vor să eliminăm toate pensiile speciale după această demagogie de 12 ani de zile”.

Kelemen Hunor a mai afirmat că o variantă ar fi ca, pentru angajații din aparatul de stat care au interdicții și incompatibilități dure, am putea să dăm 2-5 puncte în plus, dar contributivitatea să rămână baza, iar pensia să nu fie mai mare decât salariul.

Vicepremierul a mai susținut că ar trebui umblat și la vârsta de pensionare „pentru că, de exemplu, un magistrat să iasă la pensie la 50 de ani, când este cu experiența cea mai bună, necesară, are forța necesară, are și experiența de viață și profesională, societatea are nevoie de această experiență și pleacă la pensie la 50 de ani, nu e corect”.

Kelemen Hunor: România nu își permite să piardă bani din PNRR


Acesta a spus apoi că și alte state se pregătesc pentru o renegociere a termenilor din PNRR, dar pentru a face și noi asta, trebuie să mergem la Bruxelles cu temele făcute, „cu argumente și analiză solide de ce vrei să renunți la o anumită reformă”.

Dar renunțând la o anumită reformă, renunți și la bani. Din punctul meu de vedere, România nu își permite să piardă bani. Și dacă pierdem banii, nu rezolvăm nici problema promisă și ne lovește și furia oamenilor pe bună dreptate, pentru că ei trăiesc cu această promisiune a clasei politice că vom tăia pensiile speciale”, a mai afirmat Kelemen Hunor.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri