Compania Națională de Investiții (CNI) face parte din clubul select al companiilor de stat abonate generos la banul public. În plină austeritate economică, CNI pare ferită de măsurile restrictive anunțate de autorități.
Deși abia mai are bani de pensii, Guvernul condus interimar de Cătălin Predoiu a aprobat salarii faraonice, de aproape 5.000 euro/lună brut la CNI.
CNI reține 8% din valoarea oricărui contract de investiții publice
Potrivit defapt.ro, CNI ia bani publici de la Ministerul Dezvoltării, contractând apoi diferite lucrări publice, de la stadioane la renovarea unor cămine culturale sau a unor biserici. Potrivit statului, compania de stat ia 8% din valoarea oricărui contract.
Pentru această operațiune, CNI reține 8% din valoarea contractului astfel: „Pentru acoperirea cheltuielilor efectuate de C.N.I. cu activităţile necesare realizării obiectivelor de investiţii, în devizul general al lucrării se vor prevedea cheltuieli forfetare în cuantum de 8% din valoarea devizului. Aceste sume constituie venituri proprii ale C.N.I.”
Societatea Compania Naţională de Investiţii "C.N.I."- SA se află sub autoritatea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei. Printre prioritățile CNI aprobate prin buget în 2025 se numără proiectele de interes public şi social derulate prin CNI, precum creşe, cămine studenţeşti, infrastructură sportivă, cărora, astfel, ar trebui să le fie asigurate sursele de finanţare.
Șefa CNI, fostă contabilă la Rebus, încasează 14.300 euro lunar
Potrivit proiectului de hotărâre de guvern aflat pe ordinea de zi a ședinței Executivului condus de Cătălin Predoiu, salariul mediu la CNI va fi, în anul 2025, de 24.387 de lei. Mai mult, șefa companiei, Manuela Pătrășcoiu (foto), și-a ținut bine ascuns salariul, însă presa a relatat că ar câștiga 14.300 de euro pe lună. De menționat că, înainte ca fostul lider PSD Liviu Dragnea să o promoveze la CNI, aceasta a fost contabilă la Rebus.

Ministerul Finanțelor a transmis instituțiilor statului un document prin care solicită prioritizarea, în fiecare lună, a plății pensiilor și salariilor bugetarilor.
„Solicitările de deschideri de credite reprezentând drepturi de personal și drepturi sociale se vor depune până pe data de 20 ale lunii. După această dată, se vor depune deschiderile de credite pentru celelalte naturi de cheltuieli”, a solicitat Ministerul de Finanțe.
Guvernul interimar Predoiu și-a început destul de discret mandatul. Prima ședință s-a desfășurat, joi 8 mai, cu ușile închise.















