Ion Cristoiu: 'Nicolae Ceaușescu era tăcut ca și Stalin. A avut un proiect de țară. Bun, rău, dar l-a avut!'

Autor: Ion Motea

Publicat: 05-05-2022 23:45

Actualizat: 05-05-2022 23:30

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Jurnalistul și publicistul Ion Cristoiu a vorbit într-o emisiune, transmisă online, cu jurnalistul Marius Tucă despre Nicolae Ceaușescu pe care îl caracterizează ca fiind tăcut, punctând totodată și marea greșeală pe care dictatorul a făcut-o în ’68. 





 „M. Tucă: Există un echivalent în politica românească a lui Ceaușescu, apropo de șiretenie să facă pe prostul și până la urmă să ajungă?

I. Cristoiu:
Ceaușescu era considerat omul care tace. Niciodată nu știai.  Ceaușescu era tăcut ca și Stalin.

M. Tucă: De ce a făcut Ceaușescu momentul ’68? A crezut în asta, a vrut să se detașeze definitit de Moscova? De ce? Apropo de invadarea Cehoslovaciei….

I. Cristoiu: Nicolae Ceaușescu a comis  o enormă greșeală în ’68. Castro a fost pentru invazie. Ceaușescu a apărat comunismul din  Cehoslovacia, spunînd că nu va merge către capitalism. Or mergea către capitalism. După asta, s-a convins și el, începând cu ’68, că în comunism nu merge democrație. De aici, conflictul lui Gorbaciov. A fost un conflict de oameni. (…) Perioada Ceaușescu a avut un proiect de țară. Bun, rău, dar l-a avut!”, conform Gândul.ro.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri