Ion Cristoiu: 'Ucraina are un interes crucial să facă, în paralel cu Sulina, un canal navigabil. Din punct de vedere economic ar fi o mare lovitură dată României'

Autor: Ion Motea

Publicat: 23-02-2023 23:45

Actualizat: 23-02-2023 23:34

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Jurnalistul și publicistul Ion Cristoiu a vorbit despre scandalul canalului Bâstroe și este de părere că scopul Ucrainei este de a face un canal navigabil, iar asta ar fi o mare lovitură pentru România.


„Totul se rezumă la un lucru: Ucraina are un interes crucial să facă, în paralel cu Sulina, un canal navigabil. Ar fi extraordinar pentru ei să dacă ar mai avea încă un port. Noi nu putem să facem asta, pe acolo nu poate să circule orice. Interesul național al lor este să facă un canal navigabil. Din punct de vedere economic ar fi o mare lovitură dată României”, a spus acesta.


Ion Cristoiu spune că ucrainenii ar putea câștiga bani prin asta. „În afară să meargă pe Sulina, ucrainenii vor putea trece cu orice vas, iar ei vor lua bani. Vor putea face, spre deosebire de noi, un mare port. Problema este situația penibilă în care ne aflăm. Ei au săpat cu un scop. De două săptămâni, ei nu respectă nici aparențele. Ce îi costa să spună Zelenski ceva, să discute cu Iohannis?! Noi dăm înapoi, nu ei. Am făcut zeci de eforturi după ce ne-au păgubit, dar nu îi interesează
.”, conform Gândul.ro
.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri