Ion Cristoiu: 'Va fi un conflict semi-înghețat. În niciun caz nu are cum să fie pace că ar însemna umilirea uneia din părți'

Autor: Ion Motea

Publicat: 10-10-2022 23:34

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Jurnalistul și publicistul Ion Cristoiu a vorbit despre actuala situație a războiului dintre Federația Rusă și Ucraina.


 

Ion Cristoiu spune, însă, că de departe cel mai important moment este lansarea unei campanii care exagerează pericolul unui război nuclear declanșat de Rusia.

“Cel mai important, pe primul loc este această campanie cu pericolul loviturii nucleare. Campania sună așa, narațiunea, luată de presa occidentală și preluată acum de Biden oficial. Zice așa Putin e încolțit, ucrainenii avansează și din cauză că avansează, și încolțit fiind, e în stare de orice. Adică e în stare să dea și o lovitură nucleară în Ucraina. Este cea mai mare prostie din istoria omenirii. Nu-ți folosește la nimic militar. (…0 Problema la un război nuclear nu e lovitura, sunt radiațiile. Asta este cea mai mare problemă. Radiațiile care vin după și te omoară. Unde să te duci în buncăr, nu trebuie să ieși de acolo? Radiațiile alea omoară tot, frunză, ființă vie. Te-ai vârât în buncăr atomic, și de acolo când ieși ce mănânci? Și nu poți să ieși decât cu mască. De aia a venit ideea, nu cumva să ne confruntăm noi, posesoarele de arme nucleare, pentru că la un moment dat, dacă ne confruntăm, distrugem pământul, nu pe noi, gata, s-a terminat. Nu aleg. Tu, rus, dacă dai în Ucraina, radiațiile vin la tine
”, a susținut publicistul.

Ion Cristoiu consideră greșită comparația situației de acum cu criza rachetelor din 1962, când, președintele Kennedy a aflat despre amplasarea unor rachete nucleare sovietice în Cuba și a ordonat o blocadă navală care să împiedice transportul de armament și componente pe teritoriul cubanez. Criza a durat 38 de zile și a fost foarte aproape de a se transforma război nuclear.


În prelungirea campaniei de presă (…) Biden a spus următoarea chestiune că de la criza rachetelor din Cuba, omenirea nu a fost niciodată mai aproape de o confruntare nucleară. Bate câmpii. (…) Acum care este tensiunea? Unde e acel moment în care alea înaintează, tu te uiți la televizor și vezi că se apropie, cum a afost cu avionul lui Pelosi, îl vedeai cum zboară și te întrebai dacă îl doboară sau nu. Acum, nu. E un război acolo în Ucraina… a dat Putin vreun ultimatum?”, a punctat publicistul.

Ion Cristoiu mai spune că nu se va face pace în războiul din Ucraina, pentru a se evita umilirea vreuneia din părțile implicate și va rămâne un conflict semiînghețat.


Va fi un conflict semi-înghețat. În niciun caz nu are cum să fie pace că ar însemna umilirea uneia din părți. Dacă nu se întâmplă altceva. Semnele pe care le-am spus eu nu știu dacă pot fi interpretate ca un fel de schimbare în mersul războiului. Am atras atenția că ele sunt în afara logicii.  Logica de până acum este contrazisă de aceste semne”, a mai spus publicistul, conform alephnews.ro.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri