Joncțiunea ROCA - Adrem se face în mod oficial. Fosta afacere de familie devine un adevărat colos în domeniul său de activitate

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 13-09-2025 06:30

Actualizat: 13-09-2025 06:33

Article thumbnail

Sursă foto: Pixabay

Grupul românesc Adrem este unul dintre cei mai importanți jucători din sectorul serviciilor energetice din țara noastră. Recent, gigantul a cooptat în acționariatul său o companie românească de private equity. Estre vorba de ROCA Investements, care a devenit acționar minoritar în cadrul grupului Adrem, cu o participație de 20%.

Fondat în 1992 ca o afacere de familie cu capital românesc 100%, grupul Adrem are în prezent 1.600 de angajați și o rețea extinsă de peste 30 de sedii la nivel național. Grupul deține trei companii, și anume: Adrem Invest, Adrem Engineering, Adrem Link.

Adrem este recunoscută pentru soluțiile și serviciile dedicate domeniului energetic, de la proiectele complexe de antreprenoriat general pentru clienți B2B la proiecte de eficiență energetică pentru clienți B2C. Oferta grupului include o gamă largă de servicii, de la lucrări de dezvoltare, modernizare, digitalizare și mentenanță a rețelelor electrice la managementul contorizării inteligente.

Totodată, grupul dezvoltă și oferă soluții la cheie de eficientizare și consum inteligent, dedicate segmentelor B2B și B2C, precum sisteme fotovoltaice, soluții de stocare, pompe de căldură și stații de încărcare ale autovehiculelor electrice. Printre clienții grupului se numără companii precum Evryo, PPC, E.ON, Romgaz, Ford și AFIPalace Cotroceni.

(NU RATA: Familia de români care intră pe piața energetică e gata pentru marea provocare. Strategia grupului pentru viitorul imediat a fost dezvăluită)

ROCA Investments a devenit acționar în cadrul grupului Adrem

În luna august, ROCA Investments, o companie românească de private equity care face parte din Impetum Group, a finalizat tranzacția prin care a intrat în acționariatul grupului energetic Adrem, cu o participație de 20% din acțiuni. Conducerea companiei ROCA a transmis că prezența sa în noua structură de acționariat va susține accelerarea planurilor strategice de dezvoltare și scalare ale Adrem.

În principal, investițiile vor fi direcționate către extinderea și diversificarea proiectelor de tip EPC (Engineering, Procurement, and Construction), dezvoltarea infrastructurii pentru energie regenerabilă și digitalizarea rețelelor electrice. Prin aceste inițiative, grupul va crea noi oportunități de creștere.

„Viitorul României depinde de puterea sectoarelor sale strategice. Infrastructura energetică este unul dintre cele mai importante, iar investiția ROCA Investments în Adrem reprezintă un pas decisiv către consolidarea acestui domeniu. Parteneriatul cu Corneliu Bodea înseamnă alăturarea experienței și energiei echipei noastre unui lider național vizionar, pentru a construi împreună un sector vital pentru țară”, a declarat Rudi Vizental, CEO și co-fondator ROCA Investments.

În ultimii șapte ani, ROCA Investments a investit în peste 20 de afaceri antreprenoriale locale și a realizat exituri precum Romcargo, Frigotehnica și, recent, Artesana.

(CITEȘTE ȘI: Hulitele multinaționale din România, gata să ia o decizie care ar putea agita apele și mai tare. Impactul tarifelor vamale afectează totul)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri