Gastronomia din țara noastră a început să fie tot mai mult apreciată peste hotare. În acest context, Dobrogea vrea să obțină titlul de Regiune Gastronomică a Europei în anul 2029. Pregătirile au început deja, producătorii locali din această zonă a țării noastre unindu-și deja forțele în acest demers ambițios.
Dobrogea țintește titlul de Regiune Gastronomică a Europei în anul 2029, astfel că pregătirile au început deja. Producătorii locali și-au unit forțele şi vor să pună pe masa juraților internaționali cele mai rafinate vinuri, cea mai pură miere, mezeluri tătăreşti, dar şi produse cosmetice ce conțin ingrediente din Lacul Techirghiol.
Regiunea din România care vrea să cucerească Europa cu deliciile gastronomice locale
Printre preparatele pe care mizează dobrogenii se numără mezelurile artizanale locale, dar şi ghiudemul tătăresc, realizat în mica fabrică a unui fost navigator.
„Primul produs care a fost pus pe tapet, a fost ghiudemul tătăresc. Reţeta de la ghiudem o am cu semnătură de la un tătar", a declarat Mos Iosif, producător.
Printre deliciile ce vor fi prezentate juraților internaționali se numără și mierea dobrogeană, recunoscută pentru aroma și savoarea sa inconfundabile.
„Pentru că suntem o unitate micuţă de producţie, lucrăm cu loturi mici, şi avantajul este că avem un control asupra calităţii mult mai atentă", a explicat Dragoş Carp, producător de miere.
Nu în ultimul rând, vinul dobrogean va fi prezentat în cadrul competiției internaționale.
„Noi credem că prin implicare pe care o avem şi autenticitatea de care dăm dovadă, avem un vin, care este pe placul multora. Încercăm întotdeauna să fie de cea mai bună calitate", a spus Alexandru Darie, producător de vin.
Celebrul nămol din Lacul Techirghiol se va număra și el printre vedetele dobrogene, însă de această dată ca parte din ingredientele produselor cosmetice dedicate doamnelor.
„Săpunuri, manufacturate prin metoda la rece, creme pentru masaj calmant şi reconfortant, uleiuri de masaj, creme de mâini, de faţă, de călcâie", a explicat Cristina Draghici, producător de cosmetice.
Demers ambițios al producătorilor locali
Dacă va obține titlul de Regiune Gastronomică a Europei în 2029, Dobrogea va deveni un adevărat exemplu de dezvoltare durabilă. În plus, turismul și economia acestei zone ar putea cunoaște un reviriment considerabil.
„Vrem să scoatem în valoare toate aceste calităţi pe care minorităţile doresc să le împărtășească cu absolut toţi cetăţenii europeni”, spune Daniel Moraru, organizator.
În 2023, țara noastră a obținut recunoașterea europeană pentru Plăcinta Dobrogeană cu Indicație Geografică Protejată. Acest preparat este marcă înregistrată şi parte din identitatea culinară a regiunii.



















