Kelemen Hunor, despre PNRR: 'E vorba de o relație contractuală între statele membre și CE, în care FMI-ul nu are ce să caute'

Autor: Ion Motea

Publicat: 31-05-2021 16:15

Actualizat: 31-05-2021 16:01

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro




Vicepremierul Kelemen Hunor a declarat că prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR)  România va primi aproape 30 de miliarde de euro și va include finanțare pentru ”toate domeniile importante” de activitate din țară.


 









Kelemen Hunor spune că ”forma finală a PNRR după foarte multe discuții, foarte multe negocieri, foarte multe perioade de discuții informale cu Comisia Europeană, cu colegii din Parlament este o formă echilibrată. Toate domeniile importante în acest moment pentru România, domeniile care pot fi susținute din acest fond se regăsesc în PNRR. Toate domeniile, de la Transport, Sănătate, Infrastructură Mare, Învățământ, sunt acoperite și acele criterii care se referă la partea de energie regenerabilă, verde și partea digitală”.

Vicepremierul precizează că FMI nu este parte a PNRR, așa cum s-a speculat: ”Nici vorbă de așa ceva (...). Aici e vorba de o relație contractuală între statele membre și Comisia Europeană, în care FMI-ul nu are ce să caute, nu are mecanisme, nu este parte din acest contract, între ghilimele, dintre statele membre și Comisia Europeană. Nu am discutat așa ceva niciodată nici în coaliție, nici în Guvern, nici la nivelul Comisiei nu au fost astfel de discuții. Deci este exclusă o astfel de variantă”, conform rfi.ro.

Kelemen Hunor mai afirmă că în opinia sa, moțiunea de cenzură anunțată de PSD după prezentarea PNRR în Parlament ”nu va trece și Guvernul merge mai departe”.




Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri