Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea care oferă pacienților aflați în spitale bani mai mulți pentru hrană. Cuantumul alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice se stabileşte prin ordin al ministrului Sănătăţii şi nu poate fi mai mic de 22 lei/zi. Legea intră în vigoare la data de 1 iulie, transmite AGERPRES
Legea are ca obiect de reglementare modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, în sensul instituirii unor norme noi cu privire la alocaţia de hrană în unităţile spitaliceşti, precum şi la procedura de stabilire a acesteia.
"Autorităţile publice locale pot participa la finanţarea unor cheltuieli de administrare şi funcţionare, respectiv cheltuieli de personal, stabilite în condiţiile legii, bunuri şi servicii, investiţii, reparaţii capitale, consolidare, extindere şi modernizare, dotări cu echipamente medicale ale unităţilor sanitare cu paturi transferate, suplimentare alocaţie de hrană, în limita creditelor bugetare aprobate cu această destinaţie în bugetele locale", prevede legea.
De asemenea, "cuantumul alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice se stabileşte prin ordin al ministrului Sănătăţii, se actualizează anual în funcţie de rata inflaţiei şi nu poate fi mai mic de 22 lei/zi de spitalizare".
Cheltuielile aferente alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice se asigură prin transferuri de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătăţii către bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Alocaţia de hrană poate fi suplimentată prin decizie a consiliului de administraţie al unităţii sanitare în condiţiile identificării altor surse de finanţare decât sumele provenite din contractele încheiate cu casele de asigurări de sănătate şi de la bugetul de stat.
Persoanele care nu fac dovada calităţii de asigurat beneficiază de servicii medicale, în cadrul unui pachet minimal de servicii medicale, prevăzut de prezenta lege, şi de alocaţia de hrană astfel cum a fost stabilită. Modalitatea de decontare a serviciilor medicale pentru aceste persoane se aplică şi alocaţiei de hrană, mai prevede proiectul, conform AGERPRES
Klaus Iohannis a promulgat legea! Pacienții din spitale vor beneficia de mai mulți bani pentru hrană
Sursă foto: bugetul.ro
Explorează subiectul
Trending

28 iulSocial
Documentul care te lasă fără pensie. Poți pierde ani buni de vechime dacă nu-l mai găsești

28 iulEconomie
Când expiră zilele de concediu din 2026. După această dată, nu mai pot fi folosite de către angajați

28 iulEconomie
Capitala, cucerită de șobolani. Marea invazie a luat cu asalt aceste cartiere din București

28 iulActual
SRI a luat în vizor un antivirus de 45 de milioane de euro. Investiție pentru siguranța cibernetică a românilor

28 iulEconomie
„Noua ordine mondială” despre care le-a vorbit Vladimir Putin rușilor. Anunțul făcut de către președintele Rusiei, după 5 ani de război

28 iulActual
Când vine următorul mare cutremur în România. În ultimele zile, țara a fost lovită de mici seisme

28 iulEconomie
Noua Casă ar urma să ceară avans doar 5%. Schimbare uriașă pentru tinerii care vor să-și cumpere locuințe

28 iulActual
Cele mai bune 10 licee din București. Absolvenții instituțiilor de învățământ au obținut note lăudabile la Bacalaureat

28 iulSocial
Se mai poate face cumulul pensiei cu salariu? Situațiile în care îți este strict interzis

28 iulHoroscop
Horoscop financiar 28 iulie 2026: Oportunități și provocări pentru fiecare zodie
Articole Similare

23 iulExterne
19 milioane de ouă, retrase urgent din supermarketuri. Conțin Salmonella, sunt vizate 5 state din SUA

23 iulExterne
Taxe vamale de 200%, anunțate de Donald Trump. Sunt vizate medicamentele generice

23 iulExterne
Costurile războiului din Iran, dezvăluite de Pentagon. SUA arată cât a dat pentru implicarea în conflictul militar

15 iulExterne
Guvernul din Ucraina se schimbă, în plin război. Premierul și-a dat demisia, după nici un an la conducerea Executivului

13 iulExterne



