Lanțul de magazine din România cu afaceri de peste 185 de milioane de euro în 2024 are un obiectiv important. Retailerul este prezent în șase județe ale țării

Autor: Alexandru Dumitrache

Publicat: 14-10-2025 20:13

Actualizat: 14-10-2025 21:47

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook / Magazine DIANA

Lanțul de magazine Diana, din România, cu afaceri de aproape 190 de milioane de euro în 2024, și-a propus un obiectiv impresionant pentru finalul anului curent. Concret, este vizată extinderea retailerului la 100 de magazine.

Recent, compania românească a inaugurat unitatea comercială cu numărul 96, în urma finalizării integrării celui de-al doilea magazin preluat de la rețeaua Nialvi, după relansarea unității din Băbeni.

Diana vrea 100 de magazine în România

Reprezentanții lanțului de magazine Diana au discutat cu jurnaliștii de la Economica despre agenda lor: „Planul este ca până la finalul anului 2025 să deschidem magazinul cu numărul 100, în pregătirea anului aniversar 2026”. În următorul an „se împlinesc 35 de ani de la deschiderea primului magazin Diana”, iar reușita va fi marcată „printr-un proces de rebranding”, li s-a comunicat oamenilor de presă.

  • Retailerul deține magazine în șase județe ale României.

În 2024, firmele din grupul Magazine Diana au înregistrat afaceri cumulate de aproximativ 190 de milioane de euro. Diana S.R.L. a terminat anul precedent cu afaceri de peste 95 de milioane de euro, în timp ce Diana Com S.R.L. a încheiat 2024 cu 94 de milioane de euro, iar Barreco S.R.L. cu 475.000 de euro.

Existând de 34 de ani pe piața autohtonă, grupul constituie o rețea care oferă clienților o gamă variată pentru acoperirea necesităților zilnice.

DianaSursă foto: Facebook / Magazine DIANA

Magazine Diana prezintă 950 de angajați și 96 de unități în județele Vâlcea, Gorj, Dolj, Argeș, Olt și Dâmbovița.

NU RATA: Schimbarea la față a celebrului magazin Bucur Obor. One United transformă centrul comercial din Capitală într-un hub modern al cumpărăturilor

Annabella, primul retailer de pe pământ românesc care a trecut pragul de 100 de magazine la nivel local

Sursa citată anterior a subliniat faptul că Annabella, lanțul de supermarketuri controlat de familia de antreprenori Mutu din Vâlcea, reprezintă primul retailer autohton care a sărit de 100 de magazine deschise pe teritoriul României. Unitatea cu numărul 100 a fost deschisă în toamna anului 2023.

Lanțul românesc aproape că s-a dublat în 2025, după preluarea a 87 de magazine Profi și Mega Image. În topul rețelelor de retail întocmit de Revista Progresiv, bazat pe cifra de afaceri din 2024, Magazine Diana se află pe locul 18, în timp ce Annabella ocupă poziția a 17-a. Pe primele două locuri regăsim Lidl și Kaufland.

VEZI ȘI: Colosul PepsiCo, investiție de peste 8 milioane de dolari în România: „Un nou pas care confirmă potențialul economic al țării”

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri