Controlul a avut loc în data de 18.03.2024 la un magazin din municipiul Focșani. Acolo, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Vrancea a prelevat probe din mai multe produse din carne de pui.
Carne contaminată cu Salmonella Infantis
În urma analizelor s-a constatat că o parte dintre probele prelevate au fost contaminate cu Salmonella Infantis. LIDL a reacționat după venirea rezultatelor
„Legislația în vigoare, respectiv Ordinul Președintelui ANSVSA nr.35/2016, modificat prin Ordinul Președintelui ANSVSA nr. 66/2022, menționează că, în cazul depistării altor tipuri de Salmonella spp, cu excepția Salmonella Enteritidis și/sau Salmonella Typhimurium, produsele din carne de pui proaspătă nu sunt supuse restricțiilor sanitar veterinare. Legislația are în vedere faptul că celelalte tipuri de Salmonella, inclusiv Salmonella Infantis, sunt distruse prin tratamentul termic al produsului.
În aceeași linie sunt și prevederile legislației din Uniunea Europeană, respectiv Regulamentul nr. 21602003 privind controlul Salmonellei și al altor agenți zoonotici specifici, prezenți în rețeaua alimentară și Regulamentul nr. 200/2012 privind un obiectiv al Uniunii de reducere a Salmonella Enteritidis și Salmonella Typhimurium la efectivele de pui de carne, astfel cum se prevede în Regulamentul nr. 21602003.
În acest sens, producătorul menționează specific pe ambalajul tuturor produselor din carne de pui din care au fost prelevate probe, că produsul nu se consumă în stare crudă, că lichidul scurs din carne se aruncă, se spală bine mâinile și ustensilele folosite, iar carnea proaspătă, nepreparată se păstrează separat de alte alimente. Redăm mai jos formularea exactă de pe eticheta produselor din care au fost prelevate probe în controlul mai sus menționat:
<<Termenul de valabilitate se păstrează doar când lanţul frigorific nu se întrerupe. A se consuma imediat după întreruperea lanţului frigorific și a se prepara întreaga cantitate. Lichidul scurs din carne se aruncă, se spală bine mâinile și ustensilele folosite. A nu se consuma produsul în stare crudă. În bucătărie, carnea proaspătă se păstrează separat de alte alimente.>>’’. se arată în comunicatul transmis de LIDL
Carne de pui cu salmonella la Metro și Penny
La 1 aprilie, a fost depistată salmonella la mai multe produse din carne de pui din diverse magazine, printre care Penny Colentina, Penny Bucureștii Noi și Metro Băneasa.
Citește și: ANPC a intervenit de urgență! Produse din carne de pui care conțin Salmonella, pe rafturile marilor supermarketuri din România!
















