Avocata Ingrid Mocanu, fost vicepreşedinte ANPR şi fost director în cadrul Ministerului Justiţiei, a fost achitată definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, într-un dosar privind retrocedările. În acelaşi dosar au fost achitaţi Horia Georgescu şi fostul deputat Marko Attila-Gabor, iar fostul deputat PNL Theodor Nicolescu a fost condamnat la 8 ani închisoare cu executare.
"Vreau să mulțumesc judecătorilor care și-au făcut datoria, care au avut curajul și verticalitatea să își facă meseria așa cum trebuie să și-o facă un judecător, dincolo de presiuni. În România, ca judecător, a devenit foarte periculos să îți faci meseria în mod corect pentru că este oricând posibil să te trezești cu invenții.
Aș vrea să mulțumesc tuturor celor din presă, care mi-au dat șansa să am și eu un punct de vedere. Vreau să spun că toți cei care au greșit ar trebui să răspundă și că într-un stat de drept cei care încalcă legea trebuie să răspundă.
Mai mult ca sigur a fost un dosar politic, iar curajul judecătorilor e cu atât mai mare. De aceea, eu cred că judecătorilor care sunt corecți ar trebui să li se ridice statui.
Vă mulțumesc dumneavoastră, domnului Gâdea care a avut încredere. Avea resentimente față de Horia Georgescu și cu toate acestea m-a chemat în platoul dumnealui și mi-a dat o platformă să îmi expun punctul de vedere. Mi se pare că presa e la fel de importantă ca judecătorii într-un stat de drept", a declarat Ingrid Mocanu, la Antena 3.
În acest dosar, procurorii DNA au dispus, în 9 aprilie 2015, trimiterea în judecată în judecată a opt persoane care, la data faptelor, făceau parte din Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor, precum şi a patru inculpaţi care aveau calitatea de experţi evaluatori autorizaţi.
Anchetatorii susţin că, prin acţiunile sau inacţiunile lor intenţionate, cei 12 inculpaţi au produs un prejudiciu bugetului de stat în cuantum de aproape 90 de milioane de euro.
"Inculpaţii Ingrid Zaarour, Baciu Remus Virgil, Marko Attila-Gabor, Iuoraş Mihnea-Remus, Popa-Mocanu Ingrid-Luciana, Georgescu Horia, Canangiu Constantin-Cătălin şi Nicolescu Theodor Cătălin au fost, în perioada 2008, membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor. În acea calitate, cei opt inculpaţi au emis, în cazul a trei dosare (nr.13653/FFCC/2008, nr.26600/CC/2006 şi nr.8745/CC/2006) titluri de despăgubire, pe baza unor rapoarte de evaluare contrare Standardelor Internaţionale de Evaluare cu privire la estimarea valorii de piaţă a imobilelor şi contrare prevederilor art.13, art.10 alin.6 şi 7 din Legea nr.247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei. Scopul acelor demersuri a fost supraevaluarea imobilelor menţionate, ceea ce a adus un prejudiciu bugetului de stat şi a asigurat avantaje patrimoniale unor persoane, cesionari ai drepturilor litigioase", susţinea DNA la momentul trimiterii în judecată.
SURSE Lovitură pentru Guvernul Dăncilă! Schema Kovesi-Iohannis-Birchall
Vești mari! Statul dă bani pentru majorarea salariilor- Cine sunt angajații norocoși
Șoferi, atenție! Ordinul a fost publicat: Din această săptămână, s-a dublat termenul
Lovitură pentru Ingrid Mocanu! Cunoscuta avocată a fost achitată definitiv
Trending

16 maiPolitica
Luis Lazarus s-a desprins complet de Diana Șoșoacă. Altă dată mâna ei dreaptă, și-a făcut singur partid

16 maiEntertainment
Booking și „țeapa” de 1.000 de euro luată de o româncă. Incredibil ce răspuns i s-a dat de la platformă, după ce a povestit situația

16 maiActual
Rovinieta se scumpește de la 1 iulie. Tarife uriașe pentru mașinile vechi

16 maiEconomie
Mario Draghi la Timișoara: România nu este o țară mică și trebuie să mizeze pe piața de capital

16 maiEconomie
Fondurile de pensii private vor putea investi în acțiunile companiilor de armament și apărare

circa 2 ore în urmăEconomie
RO e-Factura devine obligatorie pentru persoanele fizice din 1 iunie 2026

16 maiEconomie
Ministrul Economiei: Transformarea digitală a României trebuie demarată urgent - Reformele au deranjat multe interese

16 maiEconomie
Primăria Capitalei investește 96 de milioane de lei în 122 de stații de încărcare pentru autobuze electrice

16 maiEconomie
Investițiile în apărare capătă relevanță economică fără precedent în România - Studiu EY

16 maiEconomie
BNR menține dobânda de politică monetară la 6,5%. Analiștii anticipează stabilitate până în vara anului 2027
Articole Similare

16 maiActual
Rovinieta se scumpește de la 1 iulie. Tarife uriașe pentru mașinile vechi

15 maiActual
Salarii mărite la aceste companii. Se fac și angajări, oportunități reale la stat

15 maiActual
Chiriașii cărora proprietarii le închid ușa în nas. Nimeni nu-i mai vrea, nici cu bani mulți

14 maiActual
[P]Vânzările în 2026: de ce performanța începe acolo unde dispare munca administrativă

13 maiActual



