O companie din Republica Moldova a reușit să devină un jucător important în industria luxului. Astfel, printre clienții firmei din Chișinău se numără branduri renumite precum Chanel, Christian Dior, Acqua di Parma, Versace, Ferrari sau Trussardi. Succesul este cu atât mai răsunător, având în vedere că afacerea a fost pornită de la zero.
Lux Packaging este o companie din Republica Moldova care a ajuns să fie un jucător important în industria luxului. Mai exact., firma furnizează ambalaje premium pentru branduri renumite precum Chanel, Christian Dior, Acqua di Parma, Versace, Ferrari sau Trussardi.
Astfel, pe rafturile magazinelor din Paris, Milano sau New York, se regăsesc parfumuri și produse de lux ambalate în cutii produse la Chișinău. De remarcat că aproape 80% din procesul de fabricație este realizat manual, ceea ce face ca fiecare cutie să fie o creație unică, realizată cu grijă și precizie.
„Brandurile pun accent pe calitate. Iar noi asta oferim: calitate", a explicat fondatoarea companiei, Tatiana Friniuc.
O companie din Republica Moldova a reușit să se impună în industria luxului
Tatiana Friniuc, fondatoarea companiei Lux Packaging, și-a început povestea departe de casă, în Italia, unde a ajuns imediat după absolvirea facultății. În anul 2014, ea s-a întors în țara natală și a pornit aventura în lumea afacerilor cu un mic atelier și doar patru angajați. Cu multă muncă și ambiției, compania Tatianei a reușit să atragă investiții din Italia și sprijin prin proiecte internaționale.
La momentul actual, Lux Packaging facturează anual peste 25 de milioane de lei și livrează în toată Uniunea Europeană. Următorul obiectiv al Tatianei este acum piața americană.
„Am lucrat ca simplu muncitor într-o fabrică. Acolo am învățat disciplina și atenția la detalii. Născusem un copil în Italia, îmi făcusem studiile, eram bine încadrată acolo. Mi-a fost foarte greu să mă întorc. Dar am găsit o Moldovă schimbată, cu mult mai multe oportunități decât în 2004, când plecasem.
Am învățat împreună. De la patru oameni am ajuns la 20 într-un an, iar astăzi suntem peste 100. Prin muncă și perseverență am demonstrat italienilor că putem construi aici, în Moldova. Ei au decis să investească milioane de euro și să aducă utilaje pe care puțini le au chiar și în Europa. Astăzi, Moldova oferă; atâtea oportunități. Există granturi, proiecte și sprijin. Ai nevoie doar de idei și de curaj să le pui în practică", a povestit Tatiana Friniuc.

















