Un medic cardiolog dă de pământ cu Guvernul! Ce spune acesta despre "mărirea spectaculoasă a salariilor"

Autor: Anca ANDREI, Redactor șef

Publicat: 21-03-2018 19:38

Actualizat: 21-03-2018 19:23

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davilla este una care vreme de zeci de ani a scos pe bandă rulantă doctori, care astăzi au în palmares sute de mii de vieți salvate. Cu toate acestea, sistemul sanitar din România se confruntă în continuare cu grave dificultăți: pe de o parte din cauza lipsei personalului adecvat, iar pe de alta a condițiilor spitalicești și a aparaturii învechite. Deși avem spitale care arată ca în Occident, unele încă par a fi lagăre de concetrare. De vină sunt în special managerii puși politic, care nu reușesc să-și facă datoria pentru care sunt plătiți.


În acest context îngrijorător pentru cetățeanul de rând, în ultimii 10 ani, peste 40.000 de medici români au emigrat în țări ca Franța, Olanda, Germania sau Marea Britanie, unde li s-au oferit condiții de muncă bune și salarii pe măsura așteptărilor. PSD a promis că va rezolva această situație și ministrul Sănătății a anunțat creșteri salariale chiar și cu 170% în plus. Dar a uitat să sublinieze că a scăzut considerabil sporurile, ceea ce îi dezavantajează pe cei mai performanți dintre medici. Cardiologul Vasi Rădulescu atrage atenția cu privire la haosul provocat de PR-ul politic cu salariile medicilor.


„După mult trâmbițata mărire spectaculoasă a salariilor tuturor medicilor, am evoluat surprinzător la declarații de tipul „Stați liniștiți, vă dăm garanții că salariile nu vor scădea!” Voi vă dați seama în ce țară sinistră trăim? 
Cum vor ăștia să țină medicii aici, când pleacă cu miile în fiecare an? Așa, prin măsuri de acest fel? Se mai lansează și-n previziuni că-i vor face pe unii să revină în țară. Pe mine mă umflă râsul și virez brusc în plâns.


Au plecat peste 15.000 de medici. În clipa asta, când eu scriu aici, alții pleacă. Sunt acum în aeroport. Au toate cunoștințele extraordinare și le vor folosi să trateze oamenii altor țări. Pentru că aleșii noștri, în ultimele decenii, habar nu au avut cum să schimbe niște lucruri coerent și cu bun simț.


Scoatem pe bandă rulantă medici buni și-i dăm la export. Nu va mai avea cine să se ocupe de sănătatea acestui popor care pare că se degradează văzând cu ochii. Și-au bătut joc de sporuri, de ATI-iști, de chirurgi, de urgentiști. Ei chipurile fac reformă, dar nu știu pentru cine o fac, că pentru medici sigur nu.

Pacienții vor suferi cumplit și ei. Toată lumea va suferi. Suntem într-o mlaștină în care ne afundăm tot mai tare”, scrie medicul Vasi Rădulescu, pe pagina sa de Facebook.

Citește și...

Vezi și EXCLUSIV! DNA aruncă BOMBA! „Informația este FALSĂ!”

Milioane de români sunt vizați! Ce nu se va mai plăti la racordarea la rețeaua electrică

Surpriză de proporții! Poziția Gabrielei Firea, în pericol! Cine-i amenință scaunul de Primar General
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri