Metroul până la aeroport! Metrorex a semnat un contract uriaș pentru Magistrala 6. Când ar putea fi gata lucrările

Autor: Vlad Ionescu

Publicat: 26-03-2025 18:10

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Proiectul Magistralei 6, care va asigura legătura directă între Gara de Nord și Aeroportul Internațional Henri Coandă, intră într-o nouă etapă importantă.

Metrorex a semnat contractul!

Metrorex a semnat miercuri un nou contract esențial pentru finalizarea lucrărilor, cu o valoare totală de aproape 1,9 miliarde de lei cu TVA. Acesta prevede finalizarea lucrărilor în tunelurile deja construite și instalarea sistemelor necesare funcționării metroului.

Contractul a fost semnat de Metrorex cu o asociere de șase companii: Somet SA, Salcef SpA, Theda Mar Design SRL, Tiab SA, UTI Construction and Facility Management SA și Altimate SA.

La eveniment a fost prezentă și Mariana Ioniță, secretar general în cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Noul pas vine ca parte a unui plan mai amplu de modernizare a rețelei de transport subteran din Capitală și zona Ilfov.

Citește și:Loteria din Bulgaria, zguduită de un scandal fără precedent. Număr imposibil extras în direct. Conducerea a fost demisă

Se pregătesc instalații moderne pentru confortul călătorilor

Potrivit Metrorex, contractul include nu doar realizarea căii de rulare și a finisajelor arhitecturale, ci și montarea unor instalații vitale pentru funcționarea unei linii moderne de metrou.

Vor fi instalate sisteme de ventilație, curenți slabi, instalații electrice, lifturi și scări rulante, rețele sanitare și sisteme de protecție civilă. Aceste dotări vor contribui la confortul și siguranța călătorilor, dar și la eficiența generală a transportului, spune Metrorex.

Durata estimată pentru execuția lucrărilor este de 44 de luni și cuprinde atât proiectarea, cât și partea de execuție și avizare. Contractul a fost atribuit prin licitație deschisă, pe criteriul celui mai bun raport calitate-preț, iar finanțarea este asigurată din bugetul de stat și din alte surse aprobate legal.

Citește și: Angajaţii de la Senat, verificaţi ca la corporaţii să nu chiulească. Se montează sistemul care devine o piedică pentru bugetarii obişnuiţi să nu muncească

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri