Producătorul francez de anvelope Michelin a anunțat că vânzările din primul trimestru al anului 2025 vor fi sub așteptările analiștilor, pe fondul unui sezon mai lent decât estimările inițiale și al unei cereri mai scăzute pentru mașini după sfârșitul lui 2024.
Estimările companiei indică o scădere a volumelor între 6% și 8%, în timp ce analiștii prognozau anterior un declin de doar 2,6% și vânzări trimestriale de peste 6,6 miliarde de euro.
Ce înseamnă pentru angajați și piața auto
În acest context, incertitudinea economică este amplificată de noile taxe vamale anunțate de administrația americană. Deși măsurile vizează în principal China, efectele se răsfrâng asupra întregii industrii auto. Michelin afirmă însă că este bine poziționată în SUA, unde produce local peste 70% din anvelopele vândute și nu este afectată de tarifele aplicate cauciucului natural.
Pentru a-și menține competitivitatea pe piețele din Europa, compania a decis recent să mute o parte din activitățile administrative și de suport (back-office) din Marea Britanie în România și Polonia. Din cele 60 de posturi vizate, 22 vor fi transferate la centrul de servicii partajate din București până la finalul lui 2025. În paralel, Michelin a anunțat închiderea fabricii din Polonia pentru camioane grele, mutând o parte din producție în România, unde costurile sunt mai reduse.
România devine un punct strategic pentru Michelin în Europa de Est
În prezent, Michelin are în România peste 4.900 de angajați, trei fabrici (două în Zalău și una în Florești), o rețea comercială bine dezvoltată și un centru regional care coordonează activitățile grupului în peste 20 de țări din Europa Centrală și de Sud-Est.
Deși cifra de afaceri a Michelin în România a depășit în 2023 pragul de 5,36 miliarde de lei,un record istoric, compania a înregistrat pierderi de 77 de milioane de lei, după ce în 2022 raportase un profit de 120 de milioane. Deciziile recente de optimizare ar putea contribui la o redresare în anii următori, spune producătorul.



















