Ministrul de Interne anunță concluziile anchetei privind accidentul din 2 Mai: Modul de intervenție a fost caracterizat de o serie de încălcări, lipsă de experință, ori nerespectării cu bună știință a obligațiilor legale

Autor: Alexandra Iana, redactor

Publicat: 28-08-2023 19:45

Actualizat: 28-08-2023 19:36

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, anunță concluziile anchetei Corpului de control la Poliția Constanța după accidentul din 2 Mai.


„Cu privire la concluziile raportului. Modul de intervenție a fost caracterizat de o serie de încălcări ale normelor pe fondul pregătirii profesionale precare, a lipsei de experiență ori nerespectării cu bună știință a obligațiilor legale. Lipsa unei baze de date la nivelul MAI privind polițele RCA nu a fost de natură să împiedice măsurile legale. S-au stabilit carențe în actul managerial la nivelul tuturor palierelor ierarhice”, a spus Predoiu.


Ministerul Afacerilor Interne a anunțat, miercuri, primele demiteri în urma modului în care au acționat polițiștii care l-au oprit în trafic pe Vlad Pascu înainte de producerea accidentului din 2 Mai. Ministerul a anunțat și sesizarea parchetului în cazul polițiștilor care nu l-au testat pentru droguri pe tânăr și l-au lăsat să plece la volanul mașinii.




Au fost demiși: adjunctul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, șeful Serviciului rutier Constanța, șeful Poliției municipiului Mangalia și șeful postului de poliție Vama Veche.






Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri