Ministrul Economiei, Florin Spătaru, trage un puternic semnal de alarmă: 'Țara noastră va avea o scădere a creșterii economice'

Autor: Ion Motea

Publicat: 30-10-2022 17:45

Actualizat: 30-10-2022 17:40

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Economiei, Florin Spătaru, a declarat că România va avea o scădere a creşterii economice şi trebuie să ne asigurăm că vom avea un preţ al energiei corect, astfel încât companiile româneşti să rămână competitive.


"Ţara noastră va avea o scădere a creşterii economice pentru că România are câteva avantaje competitive de care trebuie să ţinem cont. Mai mult decât atât, ştiţi că în primele şase luni de zile, nivelul investiţiilor străine în România a crescut cu 21% comparativ cu anul anterior.


Avem câteva instrumente financiare pe care le vom pune în funcţiune în perioada imediat următoare, inclusiv acea schemă de ajutor de stat pentru industria prelucrătoare, care este administrată de Ministerul Economiei şi prin investiţii vom reuşi să depăşim un astfel de moment. Ce trebuie, însă, să facem, este să ne asigurăm că vom avea un preţ al energiei corect, astfel încât competitivitatea companiilor româneşti şi a produselor româneşti să rămână acolo unde trebuie
", a declarat Florin Spătaru, conform agerpres.ro
.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri