Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat o nouă țintă de deficit bugetar, care, potrivit spuselor sale, va începe cu 8. Totodată, acesta a transmis că rectificarea bugetară va avea loc la finalul lunii septembrie.
Ministrul Finanțelor: „Nu vreau să formulez exact această ţintă, pentru că este încă în negociere”
„Această nouă ţintă a deficitului este negociată şi discutată în paralel cu Comisia Europeană. Vom avea discuţii şi la Ecofin-ul informal care va avea loc în acest weekend şi pe parcursul săptămânii viitoare vor fi şi discuţii în coaliţie. Vorbim despre o ţintă de deficit care va începe cu 8, deci va depăşi 8%. Nu vreau să formulez exact această ţintă în momentul de faţă, pentru că este încă în negociere”, a declarat Nazare la Digi24.
Datele preliminare referitoare la situaţia finanţelor statului după primele opt luni arată că veniturile au crescut, în această perioadă, cu 11%, iar cheltuielile cu 10,9%. Deficitul bugetar, ca pondere în PIB, este identic cu cele opt luni din 2024 – 4,5% din produsul intern brut, potrivit Ziarului Financiar.
Rectificarea bugetară va fi o revizuire importantă a actualului buget, care, spune ministrul, nu a fost construit pe baze realiste. Prin viitoarea rectificare, guvernul vrea să acopere cheltuielile cruciale, nevoile de fonduri europene, fie că e vorba de fonduri de coeziune, fie că e vorba de PNRR, astfel încât să fie menținut fluxul de investiţii şi de fonduri.
„Şi, bineînţeles, acoperim cheltuielile, acele cheltuieli care erau parţial acoperite prin bugetul în curs”, a adăugat Alexandru Nazare
„Bugetul prezentat şi aprobat la începutul anului de guvernul Ciolacu 2 prevedea un deficit de 7% din PIB, respectiv 134,6 miliarde de lei, la un PIB de 1.912 miliarde de lei, bazat pe o creştere economică de 2,5%”, au notat jurnaliștii de la zf.ro.


















