Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Marius Budăi, anunță că Guvernul Ciucă a aprobat „Strategia pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități - O Romanie Echitabilă 2022-2027”.
Această strategie va contribui la modernizarea sistemului de protecție socială și va genera o serie de transformări pozitive pentru comunitatea celor 864.533 de persoane cu dizabilități, susține Ministrul Muncii.
„Astăzi, Guvernul Romaniei a aprobat Strategia pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități -O Romanie Echitabilă 2022-2027.
Cred cu tărie că această strategie va contribui la modernizarea sistemului de protecție socială și va genera o serie de transformări pozitive pentru comunitatea celor 864533 de persoane cu dizabilități din Romania.
Dincolo de reperele și direcțiile strategice stabilite prin prezentul act, consider că această strategie reprezintă un angajament și o responsabilitate pe care trebuie să o împărtășească toți colegii din sistemul de protecție socială și actorii instituționali care elaborează politici publice, acte normative și programe de finanțare în beneficiul persoanelor cu dizabilități.
În privința orizontului de timp 2027, imi doresc ca persoanele cu dizabilități să aibă acces deplin la servicii, spații publice accesibilizate și mijloace de transport adaptate, un grad mare de participare educațională, o rată crescută de ocupare în piața muncii, o calitate a vieții semnificativ îmbunătățită, precum și mijloacele necesare pentru a se bucura de viață independentă în comunitate.
Vă îndemn pe toti să punem umărul la susținerea acestui angajament și să contribuim prin implementarea prezentei strategii la îmbunătățirea vieții persoanelor cu dizabilități”, spune Marius Budăi.
Ministrul Muncii, Marius Budăi: Astăzi, Guvernul Romaniei a aprobat Strategia pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități
Trending

09 marActual
Fostul electrician care câștigă de două ori mai mult decât Nicușor Dan. Leafa faraonică pe care o încasează lunar șeful de la Monetăria Statului

09 marPolitica
Escrocheriile Hidroelectrica fac ravagii printre români. Compania atrage atenția asupra pericolului

09 marActual
Liberalii fac scut în fața lui Ilie Bolojan. Mesajul președintelui Senatului pentru PSD aduce noi tensiuni în cadrul Coaliției: „Nu stabilesc ei cine este premier”

09 marActual
Alertă alimentară în supermarketurile Carrefour, Kaufland, Lidl, Metro și altele. Pâinea nu trebuie consumată, clienții sunt nevoiți să o aducă înapoi

09 marActual
Salariu de 30.000 de lei pentru românii care depun CV-ul până pe 10 martie. Sunt aproape 1500 de posturi puse la bătaie de UE

09 marActual
Adio, mașini electrice! Automobilul viitorului are doar trei roți și va schimba total peisajul industriei auto mondiale

09 marExterne
Chinezii aduc trenurile-fulger în Ungaria. Minunea inginerească de care vor beneficia vecinii de la vest este doar un vis pentru România

09 marEconomie
Pensie după 40 de ani de muncă în România: cât primești cu salariul minim și salariul mediu

09 marExterne
Mâncare gratis pentru românii din Dubai. O turistă a arătat ce a primit de la localul de lux, fiind blocată în Emiratele Arabe Unite

08:46Actual



