Ministrul Sănătății, încrezător: Avem speranța pentru sfârșitul anului, începutul anului viitor, ianuarie

Autor: Alexandra Iana, redactor

Publicat: 29-10-2020 12:45

Actualizat: 29-10-2020 11:41

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat joi, la Constanța, că are „speranța” unui vaccin anti-coronavirus până în luna ianuarie a anului viitor.


„Comisia Europeana are discutii cu 3 firme producatoare. Toata achizitia se face prin Comisia Europeana, la care suntem parteneri. Avem speranta pentru sfarsitul anului, inceputul anului viitor, ianuarie. In primul rand (vor primi vaccinul) cei din prima linie, personalul medical, pe urma linia doi - persoane cu risc”, a declarat Nelu Tătaru.


Şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat miercuri că livrarea potenţialelor vaccinuri COVID-19 către ţările Uniunii Europene ar putea începe cu seriozitate în aprilie. „În cel mai bun caz, companiile ar putea livra până la 50 de milioane de vaccinuri pe lună către UE”, a spus von der Leyen.


În prezent, oficialii europeni negociază cu alte companii pre-comanda unui alt miliard de flacoane.


Potrivit surselor Reuters, oficialii UE au declarat, într-o şedinţă internă, că doar o parte din populaţia Uniunii Europene poate fi vaccinată împotriva coronavirusului până în 2022. De altfel, aceştia şi-au exprimat deja îngrijorarea cu privire la posibilul eşec al formulei sau la insuficienţa dozelor produse.

„Nu vor exista suficiente vaccinuri COVID-19 pentru întreaga populaţie până la finalul anului 2021", le-ar fi transmis un oficial al Comisiei Europene diplomaţilor, luni, în timpul unei şedinţe cu uşile închise

Vezi și:

Casa Națională de Pensii Publice vine cu noi informații! Când încetează plata pensiei



FOTO Una dintre cele mai mari companii din România scoate la vânzare mai multe terenuri în București și în marile orașe din țară


Răsturnare de situație după decizia luată de ÎCCJ în cazul pensiilor militare de stat (pensii speciale)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri