La mai bine de 4 ani de la decesul lui Dan Petrescu, urmașii săi muncesc din greu la un proiect cu apartamente exclusiviste. Construcțiile vor fi făcute într-un stil de loft american și se vor afla lângă aparthoteluri Tribe și Adagio, din zona Gării de Nord. Structura a fost deja ridicată, semn că nu va mai dura mult până când imobilele vor fi puse la vânzare.
Blocul ridicat de Klyos Media va avea 9 etaje și o suprafață construită de 15.858 de metri pătrați. În total, vor fi 70 de apartamente în diferite configurații, dar și 21 de spații de depozitare și 98 de parcări subterane, potrivit Profit.ro.
Proiectul se va numi Petru Rareș Lofts și stă pe spațiul unui fost showroom Autoerebus. Vine în continuarea ansamblului Petru Rareș 1259, care îi aparține lui Iulian Botta și familiei lui Marius Ivan. Klyos Media, care se va ocupa de proiect, este controlată de offshore-ul Semha Holdings, asociat de presă cu Anca Surugiu, coordonatoarea multora dintre firmele lui Dan Petrescu.
Raportul morții lui Dan Petrescu, finalizat abia la începutul lui 2025. Rudele nu sunt de acord cu concluziile autorităților
În luna ianuarie a anului 2025, autoritățile italiene au venit cu raportul complet privind decesul lui Dan Petrescu. Afaceristul a murit într-un accident aviatic, alături de soția sa, fiul lor și alte 5 persoane, pe 3 octombrie 2021, la Milano. Toți s-au stins, inclusiv pilotul, în aeronava privată.

De ce s-a produs tragedia? O comisie specializată din Italia, recent a fost publicat raportul acesteia, potrivit căruia „cea mai probabilă cauză” a producerii accidentului a fost o eroare umană. Practic, pilotul ar fi de vină. Pe de altă parte, apropiații familiei nu vor să ia în calcul o astfel de variantă.
„Dan era un pilot foarte bun. Noi nu credem varianta emisă de anchetatorii din Italia, potrivit căreia el ar fi pierdut controlul aeronavei. Ceva s-a întâmplat acolo. Se va stabili tot adevărul. Vom anunța la momentul potrivit demersul nostru”, au precizat pentru Gândul apropiați ai magnatului.
În prezent, nu se știe dacă urmașii lui Dan Petrescu au mai făcut sau nu demersurile necesare pentru a afla adevărul. Cert este că refuză să creadă că pilotul era de vină.



















