Ne clasăm în topul celor mai mulți locuitori restanțieri! Ce măsuri ar trebui luate

Autor: Dumitrașcu Nicoleta

Publicat: 26-09-2018 14:03

Actualizat: 26-09-2018 10:21

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ne clasăm în topul cu cei mai mulți restanțieri la utilități din Europa, pe listă urmând Grecia, Bulgaria şi Croaţia, a afirmat, marţi, Radu Dudău.

"Suntem în topul restanţierilor la utilităţi. Explicaţia este că sunt mulţi locuitori cu venituri mici şi avem un indice ridicat de inegalitate socială, adică diferenţe mari între venituri. Totodată, există un număr mare de consumatori aflaţi în sărăcie energetică, iar mulţi nici măcar nu au acces la energie"
, a explicat Dudău.


Acesta a arătat că prețul energiei electrice din România este sub media europeană, iar acest lucru nu este tocmai bine.

"În opinia mea, nu este bine că avem un preţ scăzut al energiei, din punctul de vedere al investiţiilor în sectorul energetic. Dar avem ca ţară filozofia că trebuie să facem protecţie socială prin preţ pentru toţi consumatorii, în loc să liberalizăm preţul şi să identificăm consumatorii cu adevărat vulnerabili, pe care să îi protejăm", a continuat Dudău.


Este extrem de greu să poți lua o decizie politic vorbind prin care preţul plătit de consumatori să fie cel real, al pieţei, potrivit
realitateatv.net

"Preţul energiei are o miză electorală mare, iar pentru politicieni este dificil să facă această tranziţie. Este foarte greu să convingi oamenii că este în interesul lor ca preţul să crească", a explicat reprezentantul EPG.

Vezi și

EXCLUSIV! Lovitură de teatru în privința dezvăluirii facute de liderul #Rezist! Cine se ocupă, de fapt, de cazul său

EXCLUSIV! Carrefour mută în forță, după avertismentul ANAF! Mișcarea pe care trebuie să o facă toți giganții de pe piață

Ieri a intrat în vigoare! La ce au interzis FARMACIILE-Pot încasa amenzi de până la 100.000 de lei

 
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri