Revista Economist Intelligence Unit (EIU) a publicat luni studiul Worldwide Cost of Living, care prezintă un top al celor mai accesibile oraşe când vine vorba de preţuri. București, Kiev și New Delhi sunt în 2017 pe locul zece în topul celor mai ieftine orașe din lume, transmite DPA, potrivit Agerpres.
Autorii studiului au dat ca exemplu prețul mediu al câtorva produse considerate reprezentative. În medie, în București un kilogram de pâine costă 1,64 dolari (față de 1,76 dolari în urmă cu zece ani), o sticlă de vin de 750 de ml costă 4,57 dolari (față de 4,39 dolari în urmă cu zece ani), un pachet de țigări costă 4,14 dolari (față de 1,61 dolari în urmă cu zece ani) și un litru de benzină costă 1,26 dolari (față de 1,38 dolari în urmă cu zece ani).
Cele mai ieftine orașe din lume conform EIU sunt: Almaty (centrul financiar al Kazahstanului), Lagos (Nigeria) și Bangalore (India).
Pentru al patrulea an consecutiv, Singapore și Hong Kong au fost desemnate cele mai scumpe orașe din lume în 2017. În raportul Worldwide Cost of Living 2017 cinci orașe din Asia sunt în primele zece din lume, pe fondul aprecierii monedei Japoniei, care a propulsat Tokyo și Osaka înapoi în rândul orașelor cu cel mai ridicat cost al nivelului de trai, alături de Singapore și Seul.
Din Europa Occidentală, orașele Zurich și Geneva sunt pe locul trei și, respectiv, șapte, iar Parisul este pe opt.
New York este singurul din America de Nord în top, fiind doar pe locul nouă, din cauza deprecierii dolarului, care a afectat și poziția altor orașe din SUA.
Studiul Worldwide Cost of Living compară peste 400 de prețuri la 160 de produse și servicii, inclusiv costurile legate de mâncare, chirie, transport și recreație.
Citeşte şi...
Urmează să-ți iei permisul auto? De AZI, se face o schimbare majoră!
O companie unică în România pregătește o mutare de proporții: Profit uriaș pentru țara noastră
Mașini la preț de chilipir: ANAF scoate la vânzare autoturisme pentru orice buzunar
Neaşteptat! Care sunt cele mai ieftine oraşe din lume şi pe ce loc se află Bucureştiul
Trending

07 febActual
George Simion, băut în timpul interviului. Acuzații neașteptate aduse liderului AUR de către controversatul Dragoș Sprînceană

07 febActual
Casa bătrânească a miliardarilor Pavăl de la Dedeman. De ce locuința este importantă pentru cei mai bogați frați din România

07 febExterne
"Furtună" la Casa Albă: Trump șterge videoclipul rasist cu soții Obama, dar scandalul ia amploare globală

07 febExterne
Farfuriile zburătoare ale Chinei vor invada cerul. Mega-planul pe care asiaticii îl au pentru a intimida Statele Unite ale Americii

07 febActual
DNA vrea putere totală pe magistrați: Marius Voineag cere competența exclusivă de anchetare a judecătorilor

07 febActual
Cele mai scumpe case din România. Cât costă proprietățile puse la vânzare și unde se află

07 febActual
Legătura controversată dintre „negustorul morții” și Armata Română. Cine a fost Basil Zaharoff

07 febActual
Cuibușorul lui Nicolae Ceaușescu, vândut pe bani buni de neamurile primarului din Buzău. Fostul dictator îl folosea la vânătoare

07 febActual
Lensa s-a ales cu o amendă de zeci de mii de euro de la ANSPDCP. Un utilizator a depus o sesizare, iar investigația a fost demarată

07 febExterne
Atacuri cu drone și rachete rusești în partea vestică a Ucrainei. Centrala termică Burshtyn a primit o lovitură puternică
Articole Similare

07 febEconomie
BNR avertizează asupra riscurilor economice din 2026. Ce spun băncile despre taxe, credite și piața muncii
07 febEconomie
Greșeală de 44 de miliarde de dolari: O bursă crypto a trimis din greșeală o avere utilizatorilor săi

06 febEconomie
Majorările de taxe din 2025 au adus încasări record la bugetul de stat

06 febEconomie
Euro ar putea deveni mai puternic la nivel global. UE analizează stablecoins în euro

06 febEconomie



