Luni, 9 septembrie 2024, a fost prima zi de școală pentru milioane de elevi din țara noastră. Cu acest prilej, Carmen Iohannis a fost prezentă în cadrul ceremoniei de deschidere a noului an școlar de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu, acolo unde predă limba engleză. Prima doamnă a ales o ținută vestimentară deosebită pentru această ocazie, reușind să atragă toate privirile asupra sa. La câteva zile de la eveniment, criticii de modă au analizat vestimentația lui Carmen Iohannis și au identificat ce anume nu a fost potrivit la ea.
Vestimentația lui Carmen Iohannis de la ceremonia de deschidere a noului an școlar de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu a fost analizată în presa românească. În ciuda faptului că temperaturile au fost ridicate, mulți au considerat că rochia purtată de prima doamnă nu a fost alegerea potrivită pentru acest eveniment.
Rochia purtată de Carmen Iohannis, analizată de criticii de modă
Carmen Iohannis a purtat o rochie mini de culoare crem, cu imprimeuri grafice, semnată de renumitul designer Tory Burch. Rochia purtată de prima doamnă este un model foarte apreciat, al cărei preț este de 385 de lire sterline în magazinele online.
Designerul Florin Burescu a analizat ținuta vestimentară a lui Carmen Iohannis și a identificat ce anume nu a fost potrivit la aceasta. El a explicat că cea mai bună alegere pentru un astfel de eveniment ar fi fost o rochie midi, cea purtată de soția președintelui Klaus Iohannis fiind prea scurtă.
„Doamna Carmen Iohannis a purtat o rochie cu imprimeuri. Se poartă foarte mult imprimeurile, ele s-au purtat și sezonul trecut și se poartă și în sezonul acesta de toamnă. Culorile sunt potrivite pentru anotimpul în care ne aflăm. Forma rochiei o avantajează, doar că lungimea, din păcate, nu este cea potrivită la fustă. Ar fi venit multi mai ok dacă ar fi fost midi, dacă ar fi venit până la jumătatea pulpei spre exemplu tipul acesta de rochie”, a explicat Florin Burescu, pentru WOWbiz.ro.
Mesaj pentru elevi în prima zi de școală
De mai bine de trei decenii Carmen Iohannis predă limba engleză la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu, fiind una dintre cele mai apreciate cadre didactice ale acestei unități de învățământ. În prima zi a noului an școlar, ea a transmis un mesaj pentru toți elevii din țara noastră.
„Mergeam spre clasa mea, e o zi plină de emoție și de bucurie, ca în fiecare început de an școlar și mă gândesc cu drag la toți elevii și părinții din țara asta, și bunicii lor. Le doresc tuturor un an bun și rezultate frumoase. Să auzim numai de bine”, a declarat Carmen Iohannis.



















