Pe data de 20 iunie, Nicușor Dan anunța că și-a depus declarația de avere la ANI (Agenția Națională de Integritate). Grație ultimei decizii a CCR, nu era nevoie să mai spună și publicului larg ce bani și proprietăți are, dar se pare că pe 14 iulie, a decis să arate exact cât are în conturi. Cu acest prilej, a ieșit la iveală că are datorii și credite greu de dus, mai ales pentru o familie cu doi copii minori.
Fostul edil are șanse să intre în istorie drept unul dintre cei mai săraci președinți pe care i-a avut România. Conform documentului oficial, deține doar un teren intravilan din anul 2007, cu o suprafață de 7.460 de metri pătrați. De asemenea, are un autoturism Citroen, fabricat în 1986.

De precizat faptul că mama sa a murit, iar tatăl său s-a stins chiar înainte să ajungă președinte, în acest an. Înseamnă, din declarația sa, că nu au apucat să facă partajul pentru casa și terenul de la Făgăraș. Amintim faptul că mai are și o soră, Claudia, care stă în București și este psiholog. Este o prezență extrem de discretă, nu dorește să se vorbească despre ea.
Datoriile pe care le-a adunat Nicușor Dan. La cei 55 de ani ai săi, mai are credite de achitat până la 62 de ani
Până aproape de pensionare, fostul edil va fi nevoit nu doar să muncească și să-și întrețină copiii minori, ci și să-și plătească dările. Are un credit de 100.000 de euro, pe care l-a luat în 2007 și are scadența în 2032, nu se știe pentru ce anume. De asemenea, are împrumuturi de 27.000 de euro și 25.000 de euro, luat de la două persoane fizice în 2012 și 2022, ambele scadente în 2025.

Tot anul acesta, Nicușor Dan a luat un împrumut de 200.000 de lei de la Damov Constantin în 2025, pentru susținerea candidaturii și campaniei electorale la alegerile prezidențiale. A luat și alte sume de la persoane fizice pe care nu le-a mai numit, tot pentru campanie.
Din ce trăiește fostul primar. Salariile sale nu explică de ce ar fi avut nevoie de împrumuturi
În declarația de avere, șeful statului a transmis că are următoarele conturi bancare:
cu 199.413 lei deschis în 2007 la BCR;
de 43.672 lei, deschis în 2025 la Banca Transilvania;
de 180 de euro, deschis tot anul acesta la Banca Transilvania;
zero lei, deschis la Salt Bank în 2025.
Indemnizația pe care o primea anual, în calitate de primar, a fost de 296.675 de lei în 2024. A încasat și alocațiile copiilor, care ar însuma 9.143 de lei pe an. În prezent, ca președinte, Nicușor Dan ar încasa între 16.000 și 17.000 de lei lunar, net.



















