Președintele României, Nicușor Dan, a avut o scurtă întâlnire cu secretarul de stat al Statelor Unite, Marco Rubio, în cadrul reuniunii „Consiliului pentru Pace” organizate la Washington.
Întrevederea are loc în contextul participării delegației române la reuniunea internațională la care sunt prezenți reprezentanți din 27 de state și care vizează inițiative de cooperare în domeniul securității și stabilității internaționale.
Potrivit informațiilor disponibile, liderul de la Cotroceni a fost surprins într-o fotografie în timp ce ținea în mână o șapcă roșie inscripționată cu mesajul „USA”, primită anterior de la președintele Statelor Unite, Donald Trump.
În cadrul momentului surprins, președintele României era însoțit de consilierul său pentru politică externă, Marius Lazurca.

Întâlnirea are loc în contextul consolidării parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite
Întrevederea dintre Nicușor Dan și Marco Rubio are loc într-un moment în care cooperarea bilaterală dintre România și Statele Unite rămâne un element central al politicii externe românești.
Statele Unite reprezintă unul dintre principalii parteneri strategici ai României, în special în domeniile securității, apărării și energiei.
Potrivit datelor oficiale ale Ministerului Afacerilor Externe, cooperarea dintre cele două state include proiecte comune în domeniul securității regionale și al consolidării flancului estic al NATO.
Participarea președintelui României la reuniunea „Consiliului pentru Pace” vine în contextul unor discuții internaționale privind stabilitatea regională și sprijinirea inițiativelor de cooperare între statele participante.
Reuniunea de la Washington reunește reprezentanți ai 27 de state
Evenimentul organizat în capitala Statelor Unite marchează debutul activității „Consiliului pentru Pace”, o platformă de dialog care reunește lideri și oficiali internaționali.
Participarea României la această reuniune oferă oportunitatea implicării în definirea direcțiilor de evoluție ale noii structuri internaționale și în susținerea unor inițiative orientate către consolidarea stabilității globale.
Întâlnirea dintre Nicușor Dan și Marco Rubio se înscrie în seria contactelor bilaterale desfășurate în marja evenimentului, în contextul relațiilor strategice dintre România și Statele Unite.














