Nicușor Dan, vedetă pe Netflix! Scandalul de la Piața Unirii, marea salvare pentru imaginea șefului PMB

Autor: Ioana Bucur

Publicat: 16-10-2024 10:27

Article thumbnail

Sursă foto: Colaj Facebook/Pixabay

Cum a ajuns, peste noapte, Nicușor Dan vedetă pe Netflix? Scandalul de la Piața Unirii a avut efecte neașteptate. Înfruntarea primarilor a creat un val uriaș de reacții în spațiul public, mai ales în mediul online.

Șeful PMB este „pe val”, „în trending”, „viral” în mediul online. Momentele tensionate din inima Bucureștiului au fost o adevărată salvare pentru imaginea primarului general.

Războiul primarilor, Bătălia de la Unirii - scandalul Nicușor Dan versus Daniel Băluță a devenit viral.

În timp ce edilii aruncă acuzații grave dintr-o parte în alta, românii au făcut ce știu mai bine: haz de necaz. Așa s-a născut o imagine ce a strâns numeroase reacții în mediul online.

Nicușor Dan, prezentat ca vedetă pe Netflix, continuă luptă de la Piața Unirii

Colajul realizat de un internaut îl înfățișează pe șeful PMB ca erou al filmului „The Battle of Union Square” (n.red. - Bătălia de la Piața Unirii). Producția imaginară este prezentată ca fiind pe locul al doilea în Top 10 filme de pe Netflix.

Te-ar putea interesa și: Nicușor Dan, în război cu primarul Sectorului 4. Edilul Capitalei urmează să-i demoleze gardurile lui Daniel Băluță: „Să vină cu toate avizele”

nicusor dan netflix (2)

Miercuri, 16 octombrie 2024, Nicușor Dan a anunțat că au fost rectificate cărţile funciare ce atestă că Primăria Bucureşti este proprietar şi administrator al zonei supraterane din Piaţa Unirii. Primarul a precizat că documentele vor fi analizate și se poate ajunge la sesizarea organelor de cercetare.

„Au fost rectificate la OCPI cele 4 cărți funciare care atestă Primăriei Muncipiului București calitatea de proprietar și administrator al întregii zone supraterane din Piața Unirii, respectiv parc și planșeu.

Instituția Apele Române este proprietar numai pe albia râului Dâmbovița și numai în subteran, ca atare nu avea dreptul legal sa ceară autorizații de lucrări pentru suprateran.

4 instituții ale statului: Apele Române, OCPI, Primăria Sectorului 4 și Primăria Sectorului 3 s-au prefăcut că nu văd această eroare gravă din documente.

În consecință, analizăm toate documentele eliberate care s-au sprijinit pe înscrierea în fals la OCPI și vom sesiza organele de cercetare competente”, a transmis primarul general, pe Facebook.

Te-ar putea interesa și: Femeia care l-a umilit pe Nicușor Dan. Decizia șefului PMB a fost anulată de judecători: „Primarul a mințit!”

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri