Până astăzi, 20 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 308 cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cele 308 de persoane confirmate pozitiv, 31 au fost declarate vindecate și externate (22 la Timișoara, 8 la București și unul la Iași).
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 31 de noi cazuri de îmbolnăvire.
Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 17 ani și 89 de ani.
La ATI, în acest moment, sunt internați 11 pacienți, din care doi în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienților este bună, staționară.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 4.044 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 45.432 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.284 de teste, din care 40 în unități medicale private. Dintre acestea, 7.976 au fost cu rezultat negativ, adică persoanele de la care au fost prelevate mostrele analizate nu sunt infectate cu COVID-19.
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.604 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 4.950 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 98 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.
Grupul de Comunicare Strategică
Vezi și:Prima bancă din România care a lansat acest sistem: oricine poate deveni client al băncii direct de pe telefon
Măsuri drastice! Ce pedepse riscă toți cei care încalcă legea
România, pe butuci! Un cunoscut analist economic profețește o catastrofă: ‘Două milioane de șomeri în două săptămâni’
Noul bilanț al îmbolnăvirilor cu coronavirus! Peste 300 de persoane infectate
Trending

10 maiEconomie
Scandalul banilor pierduți din PNRR escaladează: Radu Oprea o acuză pe Oana Gheorghiu de incompetență și dezinformare

07:38Horoscop
Horoscop financiar: bani și carieră pentru 11 mai 2026 - Noi perspective și claritate

10 maiEconomie
Cum susțin UK și Franța producătorii locali: Lecții pe care România refuză să le învețe

10 maiEconomie
Piața imobiliară din România, printre cele mai dinamice din Europa: Proprietățile se vând în 60-90 de zile

10:29Economie
Sindicatul angajaților din Guvern cere prime de 15.000 de lei: Salariile de 4.500 lei nu mai sunt sustenabile

13:06Economie
Leul s-a apreciat față de euro și dolar, în timp ce gramul de aur s-a ieftinit - Rata de schimb

10 maiEconomie
România riscă să rămână captivă unui model economic periferic: exportă gaze și importă fertilizanți

09:57Entertainment
METAL SHOW & TIB 2026 se deschide mâine la Romexpo București: cel mai mare târg tehnic din România aduce Fabrica Viitorului în prezent

12:01Economie
Chiriile ating niveluri record în capitalele europene: Bucureștiul, pe lista orașelor unde chiria depășește salariul minim

10 maiEconomie
Inteligența artificială, oportunitatea deceniului pentru economia românească: Ce riscăm dacă nu adoptăm rapid tehnologia
Articole Similare

09 maiActual
Doliu în lumea teatrului românesc: Actorul Ioan Isaiu s-a stins la 56 de ani

09 maiActual
Casa chilipir, cea mai ieftină din România. Dai 50.000 de lei, ai și curte 300 de metri

08 maiActual
București: restricții de trafic. Anunț valabil de vineri, 8 mai 2026

08 maiActual
Vouchere de vacanță 2026. Cine le poate primi și ce valoare au acum

08 maiActual



