Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, a transmis luni că dacă jurnaliştii ruşi nu vor putea să lucreze liber în Statele Unite, atunci reporterii americani din Rusia riscă să se confrunte cu dificultăţi similare, fiind chiar forțați să plece, scrie agerpres.ro
La întâlnirea de luni, ea a subliniat dificultăţile întâmpinate de jurnaliştii ruşi în SUA, inclusiv legate de reînnoirea vizelor, blocarea conturilor bancare şi presupusa hărţuire din partea serviciilor de informaţii americane, potrivit a trei surse cu cunoştinţe directe despre întâlnire.
Zaharova a avertizat aceste media că, dacă jurnaliştii ruşi nu vor putea să lucreze liber în Statele Unite, atunci reporterii lor din Rusia riscă să se confrunte cu dificultăţi similare legate de vize, acreditarea mass-media şi conturi bancare.
Ea le-a spus reprezentanţilor presei din SUA că, dacă lucrurile nu se schimbă, atunci jurnaliştii americani ar trebui să plece. Ea a adăugat că Rusia nu vrea să facă acest lucru, dar este forţată din cauza situaţiei jurnaliştilor ruşi.
Zaharova nu a răspuns la o solicitare scrisă de a comenta despre întâlnire sau avertismentul adresat organizaţiilor media din Statele Unite.
Agenţia de presă de stat rusă RIA, preluată de Reuters, a anunţat că reprezentanţii The Wall Street Journal, CNN, Associated Press, NPR şi Alhurra TV au participat la întâlnire.
Washingtonul a impus sancţiuni împotriva unor canale TV de stat ruse, despre care spune că răspândesc dezinformarea pentru a susţine războiul Rusiei în Ucraina. Oficialii ruşi nu folosesc cuvintele "invazie" sau "război", aminteşte Reuters.
Oficiali ruşi, inclusiv ministrul de externe Serghei Lavrov şi Zaharova, afirmă că mass-media occidentale oferă o naraţiune parţială excesivă a ceea ce ei numesc "operaţiunea specială" a Rusiei în Ucraina, ignorând preocupările Rusiei cu privire la extinderea NATO şi presupusa persecuţie a vorbitorilor de limbă rusă în Ucraina, transmite AGERPRES
Organizațiile media americane din Rusia amenințate de Kremlin: Dacă lucrurile nu se schimbă, atunci jurnaliștii americani ar trebui să plece
Sursă foto: bugetul.ro
Trending

23 marPolitica
Diana Șoșoacă, audiată în ședință secretă. După ce susținuse că sunt doar zvonuri, șefa SOS ajunge în fața Parlamentului European

23 marEntertainment
Clinica de lux deținută de Oana Zăvoranu, demolată de executori. Afacerea îngropată în datorii a ajuns la final de drum

23 marEconomie
Stare de criză pe piața țițeiului din România. Autoritățile revin cu OUG, anunțul de la Guvern

08:21Social
ANL cu noi modificări. Legea ar putea să se schimbe în favoarea tinerilor, vor putea obține mai ușor locuințe sociale
Articole Similare

19 marExterne
Afacerea care l-a adus în clubul miliardarilor pe un puști, fără să muncească deloc. Tânărul s-a lăsat de facultate în pandemie, iar acum are 1,2 miliarde

15 marExterne
Noul Dubai din Europa. Destinația de vacanță preferată de tot mai mulți turiști bogați

15 marExterne
Încă o țară europeană îi întoarce spatele lui Donald Trump. De ce avioanele militare americane nu vor putea survola spațiul aerian al acestui stat

15 marExterne
Tatăl Melaniei Trump făcea afaceri din vremea comunismului. A început să pozeze pentru revistele de modă de la 16 ani

14 marExterne



