Afaceri ca între patronii de fotbal. Teodora Becali care, în acte, este proprietara clubului FCSB şi spaniolul Francisco Rubio Garcés, care a investit la Numancia, au bătut palma pentru a tranzacţiona 1,6 hectare de pământ în Pipera.
Omul de afaceri iberic a fost până în 2018, timp de peste 22 de ani, președintele și proprietarul echipei de fotbal Numancia din orașul spaniol Soria.
Grupo Herce ridică un cartier în zona corporațiilor
Acum, Grupo Herce mai are de achitat o ultimă tranșă de bani, până la toamnă, pentru lotul de circa 1,6 hectare, parte dintr-un teren mai mare de circa 7,4 hectare pe care familia Becali l-a dezmembrat în mai multe loturi.
Noua dezvoltare imobiliară a Grupo Herce este localizată în zona clădirilor de birouri din Pipera, unde au sediile centrale companii precum Mercedes-Benz, Bergenbier, Vodafone și Altex, anunţă profit.ro.
Antreprenorul spaniol va ridica un ansamblu format din 5 clădiri independente cu subsol general, organizat pe două niveluri, în care se vor amenaja 450 de locuri de parcare, parter și 5 etaje. În plus se va construi și o clădire cu subsol și parter pentru spații comerciale.
Detalii tehnice ale noului ansamblu de 364 de apartamente:
studiouri duble - 158;
apartamente de 2 camere – 78;
apartamente de 3 camere – 95;
apartamente de 4 camere -33.
Cât pământ are Becali
Gigi Becali este proprietarul a 15 hectare de teren în Ilfov, majoritatea intravilane. Acestora li se adaugă 7 hectare de baltă tot în Ilfov, dar și 50 de hectare de teren în Vâlcea și alte 90 de hectare intravilan și extravilan din Pitești.
Patronul FCSB-ului mai deținea 99.99% din capitalul social al clubului de fotbal, alături de Constantin Geambazi. În 2024, milionarul a decis să predea afacerea, însă nu oricui, ci unei persoane de încredere. Și anume, fiicei sale, Teodora.













