Fostul ministru britanic și fost ambasador la Washington, Peter Mandelson, a fost arestat luni de poliția londoneză, în cadrul unei anchete privind presupuse transferuri de informații sensibile către finanțistul american Jeffrey Epstein, condamnat anterior pentru infracțiuni sexuale. Informația a fost relatată de agenția AFP.
Poliția nu a confirmat oficial identitatea suspectului, invocând practica uzuală din Regatul Unit de a nu divulga numele persoanelor arestate în faza incipientă a anchetei. Într-un comunicat oficial, autoritățile au precizat că „Poliţiştii au arestat un bărbat în vârstă de 72 de ani cu privire la abateri în exercitarea unor funcţii oficiale”.
Imagini difuzate de BBC și Sky News îl arată pe Peter Mandelson, în vârstă de 72 de ani, ieșind din domiciliul său din centrul Londrei, escortat de un bărbat și o femeie, către un autoturism fără însemne oficiale.
Ancheta este legată de documente publicate de Departamentul american al Justiției
Potrivit informațiilor apărute anterior în presa britanică, ancheta poliției londoneze a fost deschisă la 3 februarie, după publicarea unor documente din dosarul Epstein de către Departamentul american al Justiției, la finalul lunii ianuarie.
Aceste documente ar fi sugerat că Mandelson i-ar fi transmis lui Jeffrey Epstein informații susceptibile să influențeze piețele financiare, în perioada în care ocupa funcția de prim-secretar de stat în guvernul laburist condus de Gordon Brown, între 2008 și 2010.
La trei zile după anunțarea deschiderii anchetei, poliția a comunicat că efectuează percheziții la două proprietăți asociate lui Mandelson, una în cartierul Camden din Londra și alta în Wiltshire, în sud-vestul Angliei.
Autoritățile nu au oferit detalii suplimentare privind natura exactă a informațiilor care ar fi fost transmise și nici dacă există acuzații formale în acest stadiu.
Arestarea survine la scurt timp după cea a prințului Andrew
Arestarea lui Peter Mandelson intervine la doar patru zile după ce fostul prinț Andrew, Duke of York, fratele regelui Charles III, a fost reținut de autorități în același context al investigațiilor legate de Jeffrey Epstein.
Prințul Andrew este suspectat că ar fi transmis informații către Epstein în perioada în care a ocupat funcția de Reprezentant Special al Regatului Unit pentru Comerț, între 2001 și 2011.
Acesta a fost eliberat după câteva ore de arest, iar ancheta în cazul său este în curs.
Convergența celor două cazuri a amplificat ecoul mediatic al investigației și a generat presiune politică asupra guvernului britanic.
Guvernul condus de Keir Starmer este afectat de evoluțiile anchetei
Aceste evoluții au fragilizat guvernul laburist condus de Keir Starmer, în condițiile în care Peter Mandelson fusese numit în 2024 ambasador la Washington.
Criticii guvernului susțin că Executivul ar fi fost la curent cu apropierea lui Mandelson de Jeffrey Epstein chiar și după condamnarea acestuia pentru infracțiuni sexuale.
Keir Starmer l-a rechemat pe Mandelson din funcție în septembrie 2025, în contextul intensificării controversei.
Prim-ministrul britanic a prezentat scuze victimelor lui Jeffrey Epstein, iar șeful său de cabinet și directorul său de comunicare au demisionat în urma scandalului.
Guvernul s-a angajat ulterior să publice toate documentele referitoare la procesul de nominalizare și revocare a lui Peter Mandelson. Potrivit declarațiilor oficiale, o primă tranșă de documente urmează să fie făcută publică la începutul lunii martie.
Poliția nu a formulat acuzații oficiale în acest moment
Poliția londoneză nu a anunțat, până la acest moment, punerea sub acuzare formală a lui Peter Mandelson.
Comunicatul autorităților face referire la „abateri în exercitarea unor funcții oficiale”, fără a detalia natura exactă a presupuselor fapte.
În sistemul juridic britanic, arestarea poate avea loc în scopul facilitării investigației, fără ca persoana vizată să fie pusă imediat sub acuzare.
Ancheta este în desfășurare, iar eventualele capete de acuzare vor fi stabilite în funcție de probele administrate.














