Theodor Paleologu, eseist, istoric, diplomat, om politic și președintele Fundației Paleologu, spune că președintele rus Vladimir Putin este un caz școală de patologie a puterii și ” îi duce pe compatrioții săi către un dezastru economic, spiritual, mai cu seamă, moral. Asta e de fapt cel mai grav, dezastrul moral”.
” Doamne ferește să fim într-un al treilea Război Mondial. Știu că unii spun deja asta, dar e bine să nu ne panicăm, să nu speriem lumea, să nu ne speriem mai mult decât e cazul. (…) Acest război este o crimă împotriva istoriei Rusiei, este o imensă catastrofă națională pentru Rusia, Putin îi duce pe compatrioții săi către un dezastru economic, spiritual, mai cu seamă, moral. Asta e de fapt cel mai grav, dezastrul moral.
Trebuie citit Putin. Pe site-ul Kremlinului sunt aproape toate textele lui, aproape toate intervențiile lui și trebuie citit ce spune Putin pentru că, în general, el anunță dinainte ce face. (…) Am ținut un curs chiar despre patologia puterii la Putin, care e un caz fascinant, e un caz de școală, cum o ia cineva razna pe parcursul a două zeci și ceva de ani. (…)”, afirmă Theodor Paleologu.
„Putin vrea ca republicile autoproclamate să aibă drept de veto pe orice”
”Interesul pentru Rusia este la cote maxime. La cursul despre ideologia lui Putin am avut 100 de înscriși. Normal, lumea vrea să afle. Și cel despre Soljenițîn pentru că multă lume care nu a citit suficient Soljenițîn îl acuză pentru derivele lui Putin. Unii spun că Soljenițîn e inspiratorul lui Putin. Nimic mai fals. Nu e adevărat. Ce se poate spune este că, într-adevăr, Putin a preluat niște teme soljenițiene, dar le-a distorsionat complet. Să vă spun un lucru. Soljenițîn e un critic foarte acerb al expansionismului rus, al panslavismului. A spus negru pe alb, și nu o dată, de multe ori, că este un critic al expansionismului, că expansionismul a fost un blestem în istoria Rusiei și o sursă de subdezvoltare pentru Rusia, ceea ce se confirmă și acum. Rusia pierde enorm din acest război absurd.
Putin asta vrea în cazul Ucrainei, ca acele două republici, controlate de GRU, create de GRU, sunt aceiași ofițeri GRU care au creat conflictul din Transnistria, aceiași oameni care au aplicat ce au învățat în Transnistria în Donbas. El ar vrea ca acele republici autoproclamate să aibă drept de veto pe orice. Cum ar putea să accepte așa ceva orice președinte al Ucrainei?
Cu toții am avut tendința să ignorăm anumite lucruri, de pildă lucruri groaznice care s-au întîmplat în Rusia sau în Cecenia saU, mă refer la țări occidentale, care au preferat combinații favorabile pe plan bilateral. Germania , Italia, Ungaria. Din păcate, atitudinea Ungariei este foarte deranjantă și e percepută ca atare peste tot în Europa. Trebuie să recunosc că Viktor Orban este un performer politic incredibil, a reușit din nou să fie ales, un cameleon foarte abil, care simte dincotro bate vântul, dar cred că și lui i s-a urcat la cap. Tare mă tem că și în cazul lui e vorba despre o patologie a puterii și nu e bine să stea cineva prea multă vreme la putere, se deranjează la mansardă”, a declarat Theodor Paleologu, conform alephnews.ro.


















