Președintele Consiliului European, lovitură pentru liderul de la Kremlin: Uniunea Europeană să-i primească pe cei care fug din calea deciziei nebune a lui Vladimir Putin

Autor: Nicu Pătrașcu

Publicat: 24-09-2022 19:30

Actualizat: 24-09-2022 18:59

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Preşedintele Consiliului European Charles Michel, a transmis că dacă în Rusia oamenii sunt în pericol din cauza opiniilor lor politice, pentru că nu dau curs acestei decizii nebune a Kremlinului de a declanşa acest război în Ucraina, atunci Uniunea Europeană trebuie să îi primească, scrie news.ro


 


 


 


La câteva zile după ce preşedintele rus Vladimir Putin a decretat o mobilizare imediată a 300.000 de rezervişti, pentru a lupta în Războiul rus din Ucraina, mărturiile unor ruşi care fug din ţară pentru a nu lupta se multiplică.

”Uniunea Europeană (ar trebui) să-i primească pe cei care sunt în pericol din cauza opiniilor lor politice. Dacă în Rusia oamenii sunt în pericol din cauza opiniilor lor politice, pentru că nu dau curs acestei decizii nebune a Kremlinului de a declanşa acest război în Ucraina, atunci noi trebuie să ţinem cont de acest lucru”, a subliniat el.

Preşedintele Consiliului European consideră că statele membre UE este necesar ”să coopereze foarte rapid şi să se coordoneze, pentru că este vorba despre un fapt nou - această mobilizare parţială”.

Această mobilizare intervine în contextul în care Kremlinul urmăreşte înaintarea armatei ucrainene care, cu ajutorul armamentului furnizat de Occident, a revendicat noi recuceriri teritoriale vineri.

Ea necesită convocarea rezerviştilor în această ţară imensă, echiparea acestora, trimiterea lor în centre de antrenament, iar poi pe front.

Intervenţia militară rusă în Ucraina a scos însă la iveală dificultăţi importante în domeniul logisticii, iar o serie de analişti subliniază aceste carenţe ca fiind unul dintre motivele care explică dificultăţile cu care s-au confruntat trupele ruse de la începutul invaziei, la sfârşitul lui februarie, scrie news.ro
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri