Primăria Capitalei a pus ochii pe „Esplanada”. Ce vrea instituția să ridice pe terenul uriaș situat pe Bulevardul Unirii

Autor: Dragos Stefanescu

Publicat: 26-08-2025 13:51

Actualizat: 26-08-2025 13:59

Article thumbnail

Sursă foto: primarie3.ro

După Revoluția din 1989, multe proiecte urbanistice au fost abandonate. Printre acestea se numără și un teren uriaș situat chiar în inima Capitalei, cunoscut și sub numele de Esplanada. După mai bine de trei decenii în care această zonă a fost lăsată în paragină, Primăria București vrea să o revitalizeze.

În centrul Bucureștiului, chiar lângă Biblioteca Națională, se află o zonă de câteva hectare care a fost lăsată în paragină după Revoluția din 1989. Aici, regimul comunist dorea să construiască noua Operă Națională, însă proiectul nu a mai fost realizat. De atunci, această zonă a rămas abandonată, fiind cunoscută de bucureșteni și sub numele de Esplanada. În prezent, acest teren este administrat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Primăria Capitalei vrea însă să revitalizeze această zonă și intenționează să ceară Guvernului României transferul terenului de 45.008 metri pătrați în vederea realizării unui amplu proiect de regenerare urbană. O propunere în acest sens ar putea fi introdusă pe ordinea de zi suplimentară a ședinței Consiliului General al Municipiului București care va avea loc vineri.

Conform proiectului de hotărâre, imobilul va trece din domeniul public al statului în domeniul public al Municipiului București, în vederea realizării unor proiecte de interes public municipal. Banii necesari pentru planificarea și implementarea proiectului vor fi atribuiți de la bugetul local sau din alte surse legal constituite.

(CITEȘTE ȘI: Şoferii din Bucureşti mai întâmpină o "barieră" în traficul infernal din Capitală. Se impun noi restricţii de circulaţie pentru lucrările la o linie de cale ferată)

Primăria Capitalei vrea să readucă la viață zona cunoscută sub numele de „Esplanada”

După finalizarea procedurii de transfer, Primăria Capitalei va iniția un concurs internațional de soluții de arhitectură și urbanism, scopul principal fiind găsirea celei mai bune soluții pentru dezvoltarea proiectului de regenerare urbană integrată.

În referatul de aprobare se arată că amplasamentul cunoscut sub denumirea de „Esplanada”, situat pe Bulevardul Unirii, reprezintă unul dintre cele mai importante terenuri centrale aflate în proprietatea publică a statului. Totodată, se specifică și faptul că Guvernul a stabilit, prin HG 592/2019, că acest teren este destinat reconversiei funcționale în proiecte de interes public ale Municipiului București.

Tot în cadrul referatului de aprobare se mai arată că terenul va fi destinat unor funcțiuni publice de anvergură metropolitană: culturale, educaționale, administrative, medicale, sportive și civice.

Printre obiectivele principale ale proiectului se numără:

  • crearea unui ansamblu de echipamente publice (civice, culturale, educaționale, medicale, sportive);

  • realizarea unei rețele de spații publice (piețe, promenade, parcuri, trasee pietonale și velo) conectate la Bd. Unirii și la fronturile urbane învecinate;

  • conectivitate pietonală/velo, transport public, managementul parcării;

  • performanță energetică și arhitectură de calitate.

(NU RATA: Firma minune pe care Primăria București o plătește pentru indicatoare. Patronul societății este un venerabil domn trecut de 80 de ani)

Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri