Deschiderea unui nou tronson al autostrăzii A7, între Focșani și Adjud, a generat reacții critice în presa din Ungaria, care a calificat decizia autorităților române drept „atipică” și „controversată”.
Publicația maghiară VG susține că România ar fi permis circulația pe un sector de drum rapid înainte de finalizarea completă a lucrărilor, pentru a evita pierderea finanțării europene, o practică descrisă ca fiind greu de imaginat în alte state membre ale Uniunii Europene.
„Așa ceva numai în România se putea”. Reacția presei maghiare
Într-un articol dedicat infrastructurii rutiere din Europa Centrală și de Est, VG notează că autoritățile române au deschis circulația pe aproape 50 de kilometri de autostradă, deși unele elemente esențiale ale proiectului nu sunt încă finalizate. Jurnaliștii maghiari subliniază că inaugurarea tronsonului Focșani–Adjud a avut loc într-un context limită, în care respectarea termenelor de eligibilitate pentru fondurile europene a devenit prioritară.
Formularea utilizată de publicație, „Așa ceva numai în România se putea”, reflectă nu doar surpriza, ci și scepticismul față de modul în care sunt gestionate marile proiecte de infrastructură în statul român. Critica nu vizează însă existența autostrăzii, ci ritmul și maniera în care aceasta este pusă în circulație.
Tronsonul Focșani–Adjud și beneficiul imediat pentru șoferi
Din punct de vedere practic, deschiderea acestui sector aduce un avantaj clar pentru traficul rutier. Odată cu inaugurarea tronsonului Focșani–Adjud, șoferii pot circula fără întreruperi pe aproximativ 250 de kilometri de autostradă, între București și Adjud. Este cel mai lung segment continuu de autostradă funcțională din zona de est a României.
Conform datelor oficiale, rețeaua de autostrăzi din România a ajuns astfel la 1.416 kilometri, dintre care 146 de kilometri au fost dați în folosință doar în cursul anului 2025. Pentru un stat care, timp de decenii, a fost criticat pentru lipsa infrastructurii rutiere moderne, aceste cifre reprezintă un progres semnificativ.
Autostradă deschisă, dar nu complet finalizată
Critica presei maghiare este însă legată de stadiul real al lucrărilor. Potrivit VG, care citează la rândul său publicația Economx, tronsonul Focșani–Adjud nu este complet finalizat din punct de vedere al dotărilor. Lipsesc spațiile de servicii, parcările de odihnă și alte facilități considerate standard pentru o autostradă modernă.
Chiar și după inaugurare, sectorul nu îndeplinește toate condițiile funcționale prevăzute inițial în contract. Din această perspectivă, autostrada este deschisă traficului, dar rămâne un proiect aflat încă în execuție, ceea ce ridică semne de întrebare privind prioritizarea termenelor administrative în detrimentul finalizării integrale.
Presiunea calendarului european și suspendarea altor proiecte
Un alt element evidențiat de sursa maghiară este faptul că, pentru a respecta termenul-limită impus de finanțarea europeană, alte lucrări de infrastructură ar fi fost temporar suspendate. Strategia ar fi urmărit concentrarea resurselor pe finalizarea acestui tronson, considerat esențial pentru a nu pierde fondurile disponibile.
Această abordare scoate la iveală tensiunea constantă dintre planificarea pe termen lung și constrângerile administrative ale mecanismelor de finanțare europene. România se află într-o cursă contra cronometru pentru a utiliza integral fondurile alocate prin programele de redresare, iar autostrada A7 este unul dintre proiectele-cheie.
Rolul companiei UMB și ritmul accelerat al lucrărilor
Autostrada A7 este realizată în principal de compania UMB, controlată de antreprenorul Dorinel Umbrărescu, considerat unul dintre cei mai eficienți constructori de infrastructură din România.
Ritmul de lucru al UMB a fost adesea lăudat, inclusiv de organizații civice și de specialiști în infrastructură. Totuși, chiar și în acest context, Asociația Pro Infrastructura a atras atenția că, potrivit contractelor semnate în 2022, autostrada A7 ar fi trebuit să ajungă deja până în zona Pașcani.
Întârzierea acumulată ridică semne de întrebare privind fezabilitatea calendarului asumat inițial, chiar dacă progresul recent este considerabil.
Ce mai lipsește pentru finalizarea completă a A7
În prezent, pentru finalizarea integrală a autostrăzii A7 mai trebuie construiți aproximativ 120 de kilometri. Termenul-limită pentru finalizare este sfârșitul anului 2026, însă respectarea acestuia rămâne incertă, în funcție de ritmul lucrărilor și de capacitatea de a menține finanțarea europeană.
Scenariul optimist avansat de sursele citate de VG presupune deschiderea etapizată a noilor tronsoane, ceea ce ar permite României să respecte condițiile de eligibilitate și să evite pierderea fondurilor. În acest context, autostrada ar putea ajunge până la Roman încă din luna august, fără penalizări financiare din partea Uniunii Europene.


















