Omul de afaceri Viorel Cataramă a publicat un mesaj amplu pe Facebook, în care lansează acuzații directe la adresa actualei direcții politice a României și a unor formatori de opinie cunoscuți, susținând că țara se îndepărtează de parteneriatul strategic cu Statele Unite și riscă o reorientare periculoasă spre Est.
Mesajul pornește de la o afirmație făcută anterior, la data de 14 mai 2025, pe care Cataramă spune că o vede confirmată de evoluțiile internaționale recente.
Viorel Cataramă afirmă că Nicușor Dan reprezintă un risc mai mare decât George Simion în actualul context geopolitic
În debutul mesajului, Viorel Cataramă reamintește o poziție exprimată anterior, pe care o consideră validată de situația internațională actuală.
„Pe 14 mai 2025 afirmam că «dacă vorbim de răul cel mai mic, nu George Simion ci Nicușor Dan ne poate duce mai repede către Est»”, a scris Cataramă.
El adaugă că, în opinia sa, această evaluare devine tot mai evidentă pe fondul transformărilor geopolitice din prezent.
„Din păcate, în actualul context internațional, această realitate devine tot mai vizibilă!”, a mai transmis omul de afaceri.
Viorel Cataramă indică sprijinul mediatic drept factor de influență major în orientarea politică a României
În continuarea mesajului, Viorel Cataramă acuză existența unui sprijin mediatic consistent pentru direcția politică pe care o critică, menționând explicit mai multe nume cunoscute din spațiul public.
„Cu sprijinul mediatic al unor indivizi precum: Lucian Mîndruță, Florin Negruțiu, Adrian Papahagi, Mugur Ciuvică, Radu Tudor, Cosmin Prelipceanu și mulți alții ca ei, forțele care conduc azi țara promovează o politică progresistă care ne îndepărtează de America!”, a scris Cataramă.
El susține că această orientare politică ar fi contrară intereselor strategice fundamentale ale României și ar afecta relația cu principalul aliat extern.
Cataramă îi numește „putiniști” pe susținătorii direcției politice actuale
Tonul mesajului devine mai dur în momentul în care Viorel Cataramă califică explicit această orientare politică și mediatică drept favorabilă intereselor Rusiei.
„Ei sunt adevărații putiniști ai României!”, afirmă Cataramă.
Omul de afaceri sugerează că această atitudine poate fi rezultatul unor interese materiale sau al lipsei de competență.
„Probabil plătită bine sau, din nepricepere, această gașcă pune în primejdie interesele fundamentale ale României!”, a mai scris el.
Viorel Cataramă afirmă că Europa și-a pierdut influența în marile jocuri de putere
În mesajul său, Cataramă precizează că nu contestă apartenența României la Uniunea Europeană, însă pune sub semnul întrebării capacitatea actuală a Europei de a conta în plan geopolitic.
„Nimeni nu pune în discuție apartenența țării la UE, dar din păcate, azi Europa nu prea mai contează în jocurile de putere!”, a transmis acesta.
El își argumentează poziția printr-o evaluare critică a capacităților economice și militare ale Europei.
„Vorba unui clasic în viață, nu prea are cărți în mână, nici economice și nici (mai ales) militare!”, a adăugat Cataramă.
Omul de afaceri susține că România trebuie să își consolideze relația strategică cu Statele Unite
În finalul mesajului, Viorel Cataramă afirmă că vede încă o șansă pentru schimbarea direcției politice, prin mobilizarea forțelor conservatoare.
„Scriu aceste rânduri pentru că (încă) sunt convins că forțele politice și civice conservatoare pot salva România și pot direcționa țara către consolidarea relațiilor cu partenerul nostru strategic, USA!”, a scris Cataramă.














