Ramona Jurubiță (FIC): 'Aderarea României la OCDE, un alt pas important în atragerea investițiilor străine'

Autor: Ion Motea

Publicat: 10-02-2023 13:17

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Ramona Jurubiţă, vicepreşedinte al Consiliului Investitorilor Străini (FIC), a declarat că Aderarea României la structurile internaţionale este un element benefic, iar intrarea în Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică va reprezenta un alt pas important pentru atragerea investiţiilor străine.



"Consiliul Investitorilor Străini reprezintă, într-adevăr, companiile româneşti mari, investiţiile mari cu capital străin din România, totalizând peste o cincime din produsul intern brut, iar în ultimii 25 de ani de când FIC este prezentă pe piaţă, constantă a fost preocuparea pentru atragerea investiţiilor în România şi este motivul pentru care considerăm că aderarea României la structurile internaţionale este un element benefic.

Dacă este să ne uităm în ultimele 2 decenii şi facem comparaţie cu 2003, anul înaintea aderării la NATO, ponderea stocului investiţiilor străine în produsul intern brut s-a dublat de la 21% până la aproximativ 42%.(...) Aderarea României la OCDE va reprezenta un alt pas important, considerăm noi, în atragerea investiţiilor străine în România", a spus Ramona Jurubiţă la evenimentul "Aderarea la OCDE-oportunităţi pentru mediul de afaceri din România".


Ea a dat exemplul ţărilor din jur şi a menţionat că în Ungaria, care a aderat în anul 1996, se observă o creştere a ponderii stocurilor investiţiilor străine în PIB de la aproximativ 28% la 56%, în 2021, în Estonia, care a aderat în 2010, un avans de la circa 80% la peste 97%, iar în Letonia, care a aderat în 2016, în doar 5 ani a crescut de la 51% la 61% la ponderea investiţiilor străine în produsul intern brut.

 

Totodată, Ramona Jurubiţă a subliniat că FIC a colaborat de-a lungul timpului cu OCDE în cadrul mai multor proiecte ce au ţinut de cooperarea şi dialogul dintre comunitatea de afaceri şi Guvern, dezvoltarea economică, reducerea birocraţiei.


 

"De asemenea, acest model de dialog şi de structură asociativă, cum este Consiliul Investitorilor Străini, a fost susţinut de OCDE în ţările din regiune, aşa cum s-a întâmplat, şi dau câteva exemple, în Republica Moldova, Serbia şi Croaţia. În plus, direcţiile stabilite de OCDE sunt aliniate şi cu viziunea Consiliul Investitorilor Străini pentru dezvoltarea sustenabilă a ţării pentru următorii 20 de ani. Sub umbrela proiectului "Va urma", construit de către FIC, am discutat împreună cu Guvernul, împreună cu reprezentanţii Parlamentului şi cu structurile internaţionale o serie de măsuri ce sunt convergente cu standardele pe care ţara noastră trebuie să le îndeplinească pentru aderarea la OCDE", a explicat vicepreşedintele FIC.

 

Aceasta a adăugat că atât studiile de specialitate, cât şi rezultatele proiectului FIC, arată că reformele structurale în domeniile cheie implementate în ţările OCDE, respectiv educaţie, fiscalitate, companii de stat, capacitate administrativă, pot aduce creşteri de până la un punct procentual la rata anuală de creştere a produsului intern brut.


 

"Aşadar, experienţele trecute arată că aderarea la OCDE este unul dintre factorii importanţi care poate duce la creşterea atractivităţii investiţiilor străine directe şi implicit, cred că este foarte important de menţionat aici, la efectul de multiplicare prin atragerea IMM-urilor în lanţul de multiplicare a afacerilor şi dezvoltarea lor. Suntem convinşi că implementarea standardelor OCDE va reprezenta o asigurare în plus pentru economia de piaţă prosperă aşa cum ne-o dorim, o democraţie funcţională, dar şi o legătură mai strânsă cu statele membre OCDE, atât în plan politic, cât şi de afaceri", a punctat Ramona Jurubiţă, conform agerpres.ro.
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri