Se trage un semnal de alarmă! Ce se întâmplă cu rata șomajului

Autor: Andreea Corina Chiriac, redactor

Publicat: 21-08-2018 09:15

Actualizat: 21-08-2018 08:50

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Cristian Pârvan, președintele Patronatului Investitorilor Autohtoni din România (PIAROM) este de părere că România dispune de tot mai puțină forță de muncă.


"Pe de o parte nu mai avem forţă de muncă, deci rata şomajului este realistă (oamenii de afaceri angajează, în această situaţie, pe cine apucă, numai cine nu vrea nu se mai angajează astăzi), iar, pe de altă parte, avem o categorie de oameni (şi asta se vede din Bursa Locurilor de Muncă) căreia, deşi i se oferă zeci de mii de locuri de muncă, nu se duce să le ocupe", a declarat acesta pentru
bursa.ro.

Președintele PIAROM a făcut aceste afirmații în contextul în care rata locurilor de muncă vacante a fost de 1,25%, la nivelul ţării, în creştere cu 0,05 puncte procentuale, în cel de-al doilea trimestru al aces­tui an faţă de trimes­trul precedent, arată datele trans­mise de Institutul Naţional de Statistică (INS).


Potrivit acestor date, numărul locurilor de muncă a fost de 61.400, în creștere cu 3.000, comparativ cu trimestrul anterior. În perioada aprilie-iunie 2018, rata locurilor de muncă vacante a scăzut cu 0,08 puncte procentuale, iar numărul locurilor de muncă vacante s-a diminuat cu 2.700, față de aceeași perioadă în 2017, a mai precizat INS.


Citește și:Incredibil! Iată ce se întâmplă cu pensia de invaliditate

Cristian Pârvan a mai adăugat că, la nivelul țărilor din Vestul Europei, cea mai gravă problemă în ceea ce privește șomajul se manifestă în rândul populației foarte tinere 18-24 ani, deoarece cerințele acestora nu se regăsesc în oferta pe piața muncii.

"De exemplu, însă, presa franceză arată că, în Franţa, hotelierii şi cei care activează în segmentul de HoReCa sunt obligaţi să restricţioneze programul de lucru, sau să închidă anumite unităţi etc., din cauză că nu au personal care să asigure servirea. Totodată, în Germania, deşi era una dintre ţările destul de restrictive (condiţiona ca la ocuparea unui loc de muncă, nemţii să aibă prioritate, în defavoarea străinilor), lucrează acum la schimbarea legislaţiei şi vor desfiinţa această prevedere - şi Germania se confruntă, aşadar, cu o mare lipsă de forţă de muncă, ceea ce, declarat sau nedeclarat, a stat şi la baza liberalizării absurde a migraţiei", a mai declarat preşedintele PIAROM.

"Din păcate, am observat că atracţia tinerilor spre a căpăta o calificare este extrem de redusă, în ciuda învăţământului dual. Din păcate, la modul general, învăţământul dual nu este atractiv. Eu întâlnesc cazuri în care firmele pun la dispoziţie tot, dar şcoala, părinţii şi copiii nu sunt tentaţi să se îndrepte spre o meserie, ceea ce e grav şi nu contribuie la reducerea şomajului - pentru că, dacă celor care nu promovează examenul de Bacalaureat le dai imediat şomaj, îi înveţi la nemuncă. Astfel, în loc să îl obligi să fie ucenic, o să cheltuiască banii şi nu o să facă nimic”, potrivit Cristian Pârvan.

Citește și: Toți abonații Orange trebuie să știe asta! Ce se schimbă de la 1 octombrie

Inedit! Ce români se pot pensiona mai devreme-Iată lista profesiilor care sa încadrează în condițiile speciale
Explorează subiectul
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconYouTube IconTikTok Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri