Războiul dintre palate ia amploare. Flancat de „armata” sa, Nicușor Dan îi trimite bezele lui Ilie Bolojan în drum spre vizita oficială din Germania

Autor: Andreea Vlad

Publicat: 18-07-2025 09:49

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook / Dominic Fritz

Neînțelegerile discrete dintre Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan iau amploare. Aflat în drum spre Germania, unde va efectua o vizită oficială la cel mai înalt nivel, președintele a reușit să îl determine pe Ilie Bolojan să își mute conferința de presă de vineri doar pentru a nu da ochii cu șeful statului.

Președintele USR, Dominic Fritz, a publicat o fotografie în care apare alături de echipa de încredere a președintelui țării.

Nicușor Dan și-a luat echipa de încredere în vizita de la Berlin

Este vorba de miniștrii USR Oana Țoiu, Ionuț Moșteanu și Radu Miruță, în avionul care îi duce la Berlin. Poza arată doar miniștri și lideri USR, dar și pe vicepremierul care l-a consiliat pe șeful statului înainte de învestirea Guvernului Bolojan, omul de afaceri Dragoș Anastasiu.

Ca explicație, edilul Timișoarei a scris, pe Facebook, în dreptul pozei, că este „în drum spre Germania cu președintele Nicușor Dan, viceprim-ministrul Dragos Anastasiu și miniștrii Oana Țoiu (Externe), Ionuț Moșteanu (Apărare) și Radu Miruţă (Economie)”.

Premierul a mutat conferința de presă pentru a nu da ochii cu Nicușor Dan

Exact în acest timp, premierul Ilie Bolojan anunța al doilea pachet de măsuri de austeritate, într-o conferință susținută la Palatul Victoria.

În urma articolului publicat de STIRIPESURSE.RO, reprezentanții lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan și-au dat seama că cei doi lideri ar fi urmat să vorbească la aceeași oră. În consecință, Ilie Bolojan a decis să-și mute conferința de presă la ora 18.00.

Ilie Bolojan

Potrivit biroului de presă al Guvernului, tot la ora 17:00 are loc conferința de presă susținută premierul Ilie Bolojan și de ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila. Conferința este dedicată prezentării pachetului de măsuri privind reforma administrație publice locale.

Nicușor Dan și Ilie Bolojan s-au certat din cauza TVA

Deși încă nu transpar în spațiul public, neînțelegerile sunt tot mai evidente între președinte și premier, motivul principal fiind creșterea TVA.

Așa cum se știe, Nicușor Dan a promis în timpul campaniei sale electorale că nu va crește TVA. Dar premierul a anunțat creșterea taxei la scurt timp după preluarea mandatului.

Tensiunile s-au amplificat după ce șeful statului a transmis un mesaj categoric, în care critica decizia Guvernului de a majora TVA-ul. Nicușor Dan consideră că România ar fi putut evita această măsură radicală, greu de suportat de către populație, dacă ar fi negociat mai abil cu Comisia Europeană și agențiile de rating.

„Măsurile fiscale adoptate acum reprezintă o situație provizorie! Economia românească are un potențial de dezvoltare imediat ce vom trece peste această scurtă perioadă de redresare. Dacă nu facem greșeli, la finalul anului 2026 vom intra în OCDE”, a scris Dan pe platforma X.

„Asigur investitorii și piețele financiare că suntem oameni serioși. Am promis reforme și le vom face, astfel încât situația financiară să se redreseze”, a completat șeful statului.

CITEȘTE ȘI: Prigoana lui Ilie Bolojan continuă. Ce avertisment subliminal a transmis premierul către instituțiile de stat care vor să angajeze bugetari disponibilizați

Vizită de gradul zero în țara unde trăiesc un milion de români

Președintele României se va întâlni cu președintele Frank-Walter Steinmeier și cancelarul german, Friedrich Merz, dar și cu comunitatea de afaceri și reprezentanți ai românilor stabiliți în Germania.

La ora 14:15 (ora României) are loc primirea de către Președintele Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier. Pe parcusrsul zilei de azi sunt programate mai multe evenimente oficiale în cadrul acestei vizite. La ora 17:00, ora României, vor avea loc declarații de presă comune cu Cancelarul Republicii Federale Germania, Friedrich Merz.

CITEȘTE ȘI: Nicușor Dan, dator vândut până în 2032! Președintele României nu s-a descurcat cu salariul de primar al Capitalei, iar declarația de avere îl arată destul de sărac pentru un șef de stat

Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri