Războiul pentru Roșia Montană continuă, după ce canadienii ne-au dat în judecată! Gabriel Resources nu are de gând să ne plătescă milioanele de dolari, câștigate în instanță

Autor: Luciana Polite

Publicat: 09-07-2024 14:25

Actualizat: 09-07-2024 14:28

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

Gabriel Resources a pornit un nou demers în procesul Roșia Montană. Compania a anunțat că a depus o contestație împotriva deciziei de la tribunalul de arbitraj de la Washington (ICSID). Vestea vine în contextul în care instituția a stabilit foarte clar că România are câștig de cauză și că avem de încasat 10 milioane de dolari de la canadieni.


Acționarul majoritar al RMGC vrea ca tribunalul să anuleze decizia abia venită lunile trecute, după 9 ani de judecată. Canadienii vor să fie anulată procedura de arbitraj prin care aveau de plată despăgubiri către statul român pentru pretinsa blocare abuzivă a proiectului minier, despăgubiri respinse de tribunalul arbitral.


Mai mult decât atât,
Gabriel Resources vrea să atace și decizia Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale (ANRM) de la Bucureşti. Vor, cu orice preț, să le fie prelungită licența de concesiune pentru exploatare a perimetrului auro-argintifer Roşia Montană pentru încă 5 ani, până în 2029.


CITEȘTE ȘI: Datoria pe care Pescobar nu o mai poate evita. Paul Nicolau de la Taverna Racilor le-a făcut o promisiune elevilor din România pe care trebuie să o onoreze

ANAF încă așteaptă banii după procesul Roșia Montană


Amintim faptul că ANAF și Ministerul Finanțelor au demarat deja acțiunile prin care să recupereze cele 10 milioane de dolari. Totuși, canadienii au făcut o analiză și au ajuns la concluzia că „decizia tribunalului este profund eronată” și ar vrea chiar să anuleze decizia luată de ICSID cu privire la Roșia Montană.
„Compania intenţionează să conteste decizia arbitrală, prin procedura de anulare prevăzută de Convenţia ICSID. Solicitarea de anulare va fi depusă pe 7 iulie sau înainte de această dată. Anularea nu reprezintă un apel pe fond la decizia arbitrală, ci o procedură care, dacă va avea succes, va invalida decizia arbitrală şi va desfiinţa dispoziţia de achitare a costurilor (României, de către Gabriel Resources – n.r.)”, este decizia companiei, conform Profit.ro.

Gabriel Resources s-a ținut de cuvânt și a făcut recurs. Au trecut abia 3 luni de când Marcel Ciolacu lăuda ANAF și spunea că își va face datoria instituția, recuperând prejudiciul:
„Îşi face datoria ANAF-ul. Am câștigat un proces, s-au pornit procedurile legale. Presupun că şi dacă ei câştigau procesul, făceau la fel”, a spus Marcel Ciolacu despre cazul Roșia Montană, potrivit Agerpres.

Așadar, devine din ce în ce mai neclar dacă România va reuși să mai vadă sau nu suma uriașă de la canadieni.

CITEȘTE ȘI: Cristian Terheș cere unirea forțelor conservatoare din România: trebuie să avem cât mai mulți parlamentari patrioți!”
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Trending
Articole Similare
Parteneri