Recordul nemaivăzut al Dianei Șoșoacă atins în Parlamentul Europei. Este pentru prima dată când se întâmplă așa ceva în instituție

Autor: Luciana Polite

Publicat: 20-07-2024 16:37

Actualizat: 20-07-2024 16:38

Article thumbnail

Sursă foto: bugetul.ro

De curând, Diana Șoșoacă a reușit o „performanță” nemaiîntâlnită vreodată în Parlamentul European. La scurtă vreme după ce și-a început mandatul de eurodeputat, a provocat un scandal monstru care a făcut-o cunoscută în întreaga lume. Liderul SOS România a fost scos afară, cu forța, de paza instituției! Este pentru prima dată când are loc o astfel de situație care ne-a pus, bineînțeles, într-o postură extrem de incomodă, ca țară. 


În vremea în care
șefa Parlamentului European încerca să țină un discurs, românca a început să urle și să strige lozinci „naționaliste”, în viziunea sa, extremiste, de fapt. Roberta Metsola a îndemnat-o să fie liniștită nu o dată, ci de 3 ori, dar nu a fost pic de chip de înțelegere. Inițial, i-a tăiat semnalul de la microfon, dar extrem de vocală fiind, fosta apropiată a lui George Simion nu a mai avut nevoie de tehnologie pentru a-și amplifica vocea.

Diana Șoșoacă, îmbrăcată în ie și cu botniță la gură, nu s-a oprit. A strigat cât de tare s-a putut, până când paznicii au venit să o ia și să o dea afară. Momentul a fost filmat și a devenit viral pe rețelele de socializare.
(VEZI AICI PENTRU MAI MULTE DETALII)


[video width="298" height="640" mp4="https://www.bugetul.ro/media/images/202407/diana-șoșoacă-3.mp4"][/video]

După incident, spectatorii s-au împărțit în două tabere: cei care sunt de acord și o apără pentru „curajul” său, dar și cei care o blamează pentru că ne-a făcut de rușine.

CITEȘTE ȘI: Suma uriașă pe care românii din diaspora au trimis-o în România. Care sunt țările de unde au venit cei mai mulți bani anul trecut

Ce au spus europarlamentarii români despre colega Diana Șoșoacă


Aproape 500.000 de români și-au dat votul de încredere către SOS România, la alegerile eurparlamentare din data de 9 iunie. Astfel, Diana Șoșoacă și Luis Lazarus au ajuns în Parlamentul European, din luna iulie. Încă de când au fost numărate voturile, mulți colegi de breaslă aveau temeri cu privire la trimiterea lor în instituție, să ne reprezinte țara. Acum, fricile s-au adeverit și au rămas doar comentariile de după. Redăm câteva dintre ele:
„Gândiţi-vă că un extremist, cum e liderul Frontului Naţional Jordan Bardella s-a întors şi a făcut cu mâna. Ăsta a fost gestul”, a declarat Rareş Bogdan.

„A zis că nu este de acord cu dreptul la avort. E părerea ei, dar 80% din românce îşi doresc dreptul la avort”, a spus Nicolae Ştefănuţă.

„S-a făcut pe sine de râs. Şi trebuie spus foarte clar, doamna Şoşoacă nu vorbeşte în numele României. Dacă aş fi votat-o, mi-ar fi fost ruşine, astăzi”, Sigfreied Mureşan.

„Am anticipat acest moment. Voturile pentru extemişti sunt voturi irosite. Şi aceşti extremişti vor face de râs România”, Victor Negrescu.

Rămâne de văzut dacă vor fi luate și măsuri împotriva extremistei Diana Șoșoacă sau dacă va continua să ne reprezinte țara în cadrul Parlamentului European.

CITEȘTE ȘI: Suma uriașă pe care românii din diaspora au trimis-o în România. Care sunt țările de unde au venit cei mai mulți bani anul trecut
Urmărește-ne pe social media
Facebook IconWhatsApp IconTelegram IconYouTube Icon
Google News
Articole Similare
Parteneri