Potrivit B1, legătura dintre Ursac și episcopul Hușilor este mult mai profundă. Se pare că preotul ar fost scăpat de episcopul Corneliu Bârlădeanu dintr-un scandal în 2016.
Ionuț Ursac s-ar fi îmbătat împreună cu alți colegi și ar fi dansat pe mese.
“Un scandal de proportii zguduie Corul Episcopiei Husilor “Dignus Est”, formatie compusã din preoti parohi ai judetului Vaslui, peste 20 la numãr. Conform unor surse neoficiale, Preasfintitul Corneliu, Episcopul Husilor, ar fi dat afarã cinci (sase, conform altor surse) membri din cor, pe motiv cã ar fi “sifonat” o poveste cu aburi de alcool, care s-ar fi petrecut la Chisinãu, la finele lunii iunie”, dezvaluia Vremea Noua în iulie 2016.
“În ziua de 27 iunie, corul Episcopiei a mers în Republica Moldova pentru a participa la un eveniment dedicat lui Mihai Eminescu. Toate bune si frumoase într-o pãdurice din raionul Strãseni, numai cã, la final, gazdele moldovene au oferit un pahar de vin preotilor de la Vaslui. Conform unor surse, preotul de la Deleni, pãrintele Ursac, un apropiat al PS Corneliu, încã din vremea în care acesta fãcea cursuri la Seminarul de la Husi, s-ar fi îmbãtat destul de tare, s-ar fi urcat pe mese si a dansat, spre bucuria colegilor. Faptele preotului ar fi ajuns la urechile Mitropolitului Vladimir, din R. Moldova, care l-ar fi sunat pe Episcopul Husilor, pentru a critica apucãturile pãrintelui Ursac. Sursele noastre spun cã, în loc sã-l punã la punct pe preotul Ursac pentru faptele sale, Episcopul Corneliu a decis sã dea afarã mai multi membri din cor, pe motiv cã ar fi povestit unor persoane din afara corului despre betia revoltãtoare a preotului de la Deleni!”, au mai scris jurnaliștii de la Vremea Nouă.
Vezi și Schimbare majoră în România! Cum vor fi afectați mii de șoferi
Vești proaste pentru români! Anunțul făcut de Ministerul Finanțelor


















