România continuă să fie una dintre cele mai slab plătite țări din Uniunea Europeană, în ciuda creșterii economice explozive din ultimii ani. Mai mult, majoritatea companiilor trăiesc de pe o zi pe alta.
Expertul economic Adrian Negrescu avertizează cu privire la efectele pe termen lung ale politicilor fiscale actuale, atrăgând atenția că un colaps al sistemului de pensii este inevitabil dacă decidenții nu iau măsuri urgente.
„Economia românească este slab capitalizată. Majoritatea companiilor trăiesc de pe-o zi pe alta, iar multe au capital negativ. În aceste condiții, este imposibil să vorbim despre creșteri salariale reale fără riscuri majore pentru firme”, afirmă analistul economic Adrian Negrescu în revista Cariere.
Suntem campioni europeni la taxarea muncii
Românii câștigă, în medie, puțin peste 1.000 de euro net pe lună – așadar mult sub media europeană. Pe de altă parte, angajatorii sunt nevoiți să achite impozite colosale către stat. Pentru un salariu net de 5.000 de lei, firmele plătesc peste 4.000 de lei în taxe.

„Suntem campionii Europei la taxarea muncii. Această povară sufocă mediul privat și blochează orice progres în ceea ce privește salariile decente”, spune analistul.
Disferența enormă dintre veniturile mici și costurile în creștere, mai ales în orașele mari, îi obligă pe tot mai mulți români să plece din țară. Zeci de mii de angajați calificați emigrează anual, iar consecințele sunt deosebit de nefaste pentru viitorii pensionari din sistemul public.
„În următorii 10-15 ani, vor ieși la pensie peste 1,7 milioane de români. Dacă nu reducem taxele și nu stimulăm locurile de muncă productive, sistemul public de pensii va intra în colaps”, avertizează Negrescu.
Statul mai mult încurcă, descurajând inițiativa privată
Adrian Negrescu critică lipsa de viziune a autorităților, care descurajează antreprenoriatul autohton. Mai mult, aplică o politică fiscală care practic pepdepsește întreprinzătorii.
„Statul român, în loc să încurajeze munca și antreprenoriatul, aplică o politică fiscală punitivă. Nu există facilități reale pentru firmele care creează locuri de muncă în industrii competitive sau în inovație”.
În lipsa reformelor, mai avertizează specialistul, salariul minim riscă să devină norma, iar plata „la plic” sau prin dividende va continua să deformeze piața muncii.



















